Pařížská ulice v Praze; Foto: Patrik Podškubka / Mapy.cz

Pařížská ulice v Praze; Foto: Patrik Podškubka / Mapy.cz

Domácí

BAKALOVÝM OBCHODŮM došly peníze. Požádaly soud o ochranu

Společnost Luxury Brand Management miliardáře Zdeňka Bakaly požádala soud o vyhlášení mimořádného moratoria na splácení závazků. Firmě provozující luxusní obchody v Pařížské ulici v centru Prahy došla hotovost. Upozornil na to server Seznam Zprávy (viz ZDE).

Údajně nemají dost peněz

Městský soud v Praze žádosti firmy vyhověl, vyplývá z insolvenčního rejstříku. Kvůli opatřením na zmírnění koronavirové epidemie jsou ale provozovny uzavřené. Dlužník v současné době již negeneruje dostatek finančních prostředků na pokrytí všech závazků, a to nejméně do doby opětovného otevření prodejen,“ uvedla firma v žádosti o dlužnickou ochranu. Luxury Brand Management vstoupila do režimu mimořádného moratoria na základě pravidel pro firmy, na něž dopadla protiepidemická opatření. „Využili jsme nástroje, který nám umožňuje zachraňovat společnost i v době, kdy nevytváří hotovost,“ řekla šéfka LBM Zuzana Řezníčková.

Ve ztrátě už před pandemií

Faktem ale je, že Bakalova firma prodělávala i v období před COVIDem. Podle poslední zveřejněné výroční zprávy za rok 2019 byla ve ztrátě 68 milionů korun. O rok dříve měla prodělek 94 milionů. Celkem před sebou firma hrnula ztráty kolem 400 milionů korun. „Plán na restrukturalizaci jsme odstartovali již loni v červnu. Jediné, co nyní potřebujeme, je, aby obchody mohly otevřít,“ tvrdí ředitelka LBM. Součástí přestavby byznysu Bakalovy firmy v Pařížské bylo zmenšení počtu obchodů. Na nejprestižnější retailové adrese provozovala LBM původně 25 butiků. Loni se jejich počet podle Řezníčkové osekal na devět až deset. Nyní společnost počítá už jen s pěti provozovnami.

Kontroverzní podnikatel

Zdeněk Bakala je kontroverzní český podnikatel, který je známý hlavně vlastnictvím Ostravsko-karvinských dolů (OKD), které získal za podivných okolností v roce 2004. V souvislosti s privatizací OKD a podezřelými bankovními operacemi, které mohly poškodit OKD o miliardy korun, Bakalu jako někdejšího hlavního akcionáře vyšetřují česká policie a švýcarské finanční zpravodajství. V srpnu 2007 měly OKD odeslat své mateřské nizozemské společnosti NWR NV, za níž Bakala stál, celkem 7,6 miliardy Kč. Speciální policejní tým, který se případem zabývá, Bakalu podezřívá ze spáchání několika trestných činů: porušení povinnosti při správě cizího majetku, zneužití informací a postavení v obchodním styku a způsobení úpadku.

Zdroj: Wikipedia.org

Zpracoval Rudolf Hruboň