Předseda vlády Andrej Babiš (ANO); Foto: Profil A. Babiše na sociální síti

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO); Foto: Profil A. Babiše na sociální síti

Domácí

BABIŠ: Vakcíny nemáme dostatek, virus je zabiják, chraňte se

Britská mutace řádí v Česku, pozitivní testy na COVID-19 rostou a vakcíny není dostatek. Takto shrnul současnou epidemiologickou situaci český premiér Andrej Babiš (ANO) před svým odletem do Srbska.

Je potřeba se chránit

Babiš dále apeloval na občany, aby se lépe chránili. Situace se v zemi nevyvíjí dobře. Dokud není dostatek dávek vakcín, musí se lidé lépe chránit před nakažením sami. „Virus útočí, mutuje. Bojujeme proti němu vakcínou, ale té nemáme dostatek. Je to zabiják,” řekl Babiš na tiskové konferenci novinářům. Proti britské mutaci, která je mnohem nakažlivější než předešlé formy, by měly zabírat schválené vakcíny. Kdy ale bude dostatek dávek pro naočkování alespoň těch nejrizikovějších skupin, zatím není jasné. Navíc v sousedním Rakousku se začala šířit i jihoafrická mutace, která je ještě nakažlivější a lépe odolává vakcínám. „Je to skutečně nebezpečná záležitost. Do doby, než se nám podaří naočkovat alespoň rizikové skupiny, tak se musíme chránit za každou cenu. Přenos je rychlejší. Situace se vyvíjí, ale určitě ne dobrým směrem,” doplnil premiér.

Opozice vydírá vládu

Mezitím premiér a jeho kabinet čelí velkému tlaku s přibližujícím se koncem nouzového stavu, který připadá na tuto neděli 14. února. Vláda usiluje o jeho prodloužení. Nemá však dostatek hlasů ve Sněmovně. Komunisté, kteří jeho prodloužení doposud podporovali, nyní avizovali, že budou hlasovat proti (viz ZDE). Koalice proto hledá hlasy u opozice. Ta si však klade podmínky. „Výsledek není žádný, my jednali do noci. Požadavky opozice jsou ekonomického charakteru a měly by nedozírné následky na rozpočet,” řekl k úternímu jednání Babiš, podle kterého opoziční strany navrhují opatření s dopady na rozpočet, který pak nechtějí podpořit.

Do Srbska pro zkušenosti

Mezitím se ve středu Babiš vypravil do Srbska. Hlavním bodem návštěvy je jednání o očkování proti COVIDu-19. Český premiér se setká s prezidentem Srbska Aleksandarem Vučićem a předsedkyní vlády Anou Brnabićovou. V balkánské zemi již od ledna probíhá očkování ruskou vakcínou Sputnik V. Dříve Babiš navštívil i Maďarsko, kde rovněž jednal s premiérem Viktorem Orbánem o zkušenostech v boji s koronavirem a ruskou vakcínou. Pro spuštění očkování Sputnikem V v Česku je ale nejprve nutné, aby ruská vakcína byla schválena Evropskou lékovou agenturou.

Počty nakažených opět rostou

I navzdory současnému nouzovému stavu, který doprovází přísná omezující opatření, počet nově nakažených opět rychle roste. V úterý laboratoře odhalily přes 10 tisíc nových případů COVIDu-19. Jedná se o největší počet od konce ledna. V nemocnicích je nyní téměř šest tisíc pacientů, z toho je více než tisíc ve vážném stavu. Lůžka ARO a JIP pro dospělé jsou zaplněna na 83 % a volná kapacita standardních lůžek s kyslíkem dosahuje 26 %.

Zpracoval Rudolf Hruboň