Předseda vlády Andrej Babiš (ANO); Foto: Profil A. Babiše na sociální síti

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO); Foto: Profil A. Babiše na sociální síti

Domácí

BABIŠ: Snížíme nájmy bytů a zvýšíme rodičovskou

Snížit nájmy výstavbou státních bytů a zvýšit rodičovskou má v záměru hnutí ANO, pokud zůstane po volbách u moci. V rozhovoru pro deník Lidovky to mimo jiné prohlásil současný předseda vlády Andrej Babiš (viz ZDE).

Byty pro státní zaměstnance

Hnutí ANO hodlá situaci odblokovat mimo jiné tím, že by stát stavěl byty pro své zaměstnance a také podporou vzniku nových bytových družstev. Předseda hnutí Andrej Babiš říká, že díky tomu nájmy zlevní až o třetinu. U nových bytových družstev jde o to, aby budoucí majitelé dohlédli na cenu, aby tam nebyla gigantická marže, uvedl Babiš pro Lidovky.cz v rámci série předvolebních rozhovorů s politickými lídry. Peníze na byty chce brát hlavně z rostoucího výkonu ekonomiky.

Důchody musí zaplatit stát

Stejně jako třeba na důchody. “Důchody musí zaplatit stát, který na to dostává dlouhodobé zdroje, a to jsou odvody sociálního pojištění zaměstnanců a živnostníků. V případě potřeby se to doplňuje o peníze z rozpočtu podle vývoje důchodového účtu. V době, kdy máme trvale nejmenší nezaměstnanost v Evropě a firmy mají málo lidí, předpokládám, že si každý zaměstnavatel svých lidí váží ještě více než předtím. Takže by jim mohl přispívat na důchodové spoření, a tím je motivovat, aby pracovali u něj,” uvedl Andrej Babiš.

Neprodlužovat věk odchodu do důchodu

Hnutí ANO je proti prodlužování věku odchodu do důchodu. “Hnutí ANO i nadále považuje důchodce za jednu z nejdůležitějších skupin našich spoluobčanů. Chceme vytvořit důstojné podmínky pro jejich stáří. Tak to nakonec děláme po celou dobu našeho vládního působení. Jsme catch-all party (strana pro všechny, pozn. red.), která podporuje všechny naše spoluobčany. I mladé rodiny, zaměstnance, živnostníky i podnikatele,” říká dále premiér.

Podpora mladých rodin s dětmi

“Už jsme navyšovali daňové úlevy pro rodiny s druhým a třetím dítětem i rodičovský příspěvek a chceme ho ještě navýšit na 400 tisíc. Navrhujeme navýšení půjček pro mladé lidi na dům a na byt, uvedl k otázce podpory mladých rodin s dětmi Andrej Babiš. “U nás je ovšem hlavním problémem dostupné bydlení a zázemí, jako jsou školy a školky. Musíme stavět byty, chceme podporovat družstevní bydlení a možná i stát by se měl začít angažovat a sám stavět,” dodal.

Nedopustíme zákaz spalovacích motorů

“V Evropském parlamentu si někdo rozhodl, že my, Evropa, která má jen osm procent světových emisí, máme zastavit globální klimatickou změnu. Teď třeba konečně někdo vidí, že i na výrobu elektroaut se vynaloží spoustu emisí, že direktivně omezovat výrobu aut se spalovacím motorem jde proti zájmu evropských spotřebitelů a povede jen ke zvyšování cen automobilů. Tenhle zákaz nedopustíme a nedopustíme ani to, aby auta byla pro naše lidi cenově nedostupná,” uvedl závěrem premiér k tzv. “zelené politice” Evropské unie.

Zpracoval Rudolf Hruboň