Předseda vlády Andrej Babiš (ANO); Foto: Profil A. Babiše na sociální síti

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO); Foto: Profil A. Babiše na sociální síti

Domácí

BABIŠ: Situace je extrémně vážná

Vláda bude ještě během středy jednat o prodloužení nouzového stavu. Opatření, která umožňuje pandemický zákon, jsou podle vlády nedostatečná. Po dopoledním jednání kabinetu to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Situace je podle něj extrémně vážná.

Britská i jihoafrická mutace

„Kromě britské mutace už máme i jihoafrickou,“ řekl ve středu po dopoledním jednání vlády Babiš. Kabinet podle něj ještě jednou zasedne večer, kdy bude jednat o prodloužení nouzového stavu. „Opatření, které nám povoluje pandemický zákon, jsou nedostatečná,“ doplnil. Vláda nadále počítá s páteční mimořádnou schůzí Poslanecké sněmovny, na které by měl být schválen právě pandemický zákon. Opatření v něm jsou ale podle Babiše nedostatečná. Budeme přesvědčovat opozici, aby nám odsouhlasila žádost o nouzový stav. Pandemický zákon nám nedává možnost udělat opatření, která potřebujeme,“ doplnil premiér.

Děti se do škol od března nevrátí

Vláda je přesvědčená, že je potřeba opatření změnit a zpřísnit. „Pokud to neudělám, tak příští dva až tři týdny nás čekají obrovské problémy v našem zdravotnictví,“ vysvětlil premiér. Tvrdě budeme vyžadovat od zaměstnavatelů, aby kontrolovali nošení roušek, řekl Babiš s tím, že firmy budou muset také testovat. Počítá se s tím, že to bude čtyřikrát měsíčně. „Dnes vir přeskočí za sekundu,“ zdůvodnil. Situace je podle Babiše extrémně vážná, proto se 1. ani 3. března děti do škol nevrátí. „Apeluji na všechny, že takovou situaci jsme tady skutečně ještě neměli,” dodal Babiš.

Důležité je dodržování opatření

Premiér vyzval občany, aby dodržovali opatření: „Musíme to společně zvládnout. Než naočkujeme, je potřeba znovu se omezit a vydržet toto období, než budeme mít naočkovaných tolik spoluobčanů, že budeme moci uvažovat o rozvolnění.“ Podle premiérových slov, když „není kontakt, není přenos“. „Ale bohužel chápu, že lidé jsou frustrovaní a chtějí normálně žít, ale na to si bohužel ještě chvíli počkáme,“ řekl. „Kdo za to může? To bych nechal na odbornících a médiích,“ reagoval na otázku premiér. Později ale dodal, že na vině jsou lidé, kteří nedodržují opatření.

Zpracoval Rudolf Hruboň