Předseda vlády a hnutí ANO Andrej Babiš; Foto: Profil A. Babiše na sociální síti

Předseda vlády a hnutí ANO Andrej Babiš; Foto: Profil A. Babiše na sociální síti

Domácí

BABIŠ: S lockdownem na podzim nikdo nepočítá, není pro něj důvod

Premiér Andrej Babiš v rozhovoru pro Právo mluvil o blížících se volbách, nefunkčním Schengenském systému i o tom, že by byl pro uznávání protilátek proti COVIDu. Že by na podzim mohl být další lockdown, vyloučil (viz ZDE).

Předvolební kampaň Antibabiš

“Vznikly dvě nesourodé koalice, které mají jediný cíl: odstranit mě za každou cenu z politiky. V koalici pirátů a STAN zuří boj mezi kandidáty, takže se vymezují proti Babišovi, protože si myslí, že jim to pomůže. Přitom pan Rakušan jedním dechem sliboval slušnou kampaň a druhým dechem lhal, že prý mám neomezené prostředky. Každý ví, že strany mají povoleno vydat na kampaň maximálně 90 milionů. Kandidáti STAN si slušnou kampaň představují i tak, že chodí na mé autogramiády, kde uráží nejen mě, ale i občany, kteří si tam přišli pro podpis,” uvedl v úvodu rozhovoru Babiš.

Nefunkční Schengen

Premiér se dále vyjádřil k opětovně vznikající imigrační krizi a v té souvislosti k tzv. Schengenskému systému ochrany hranic Evropské unie. “Jsem pro funkční Schengen, jsem dokonce pro jeho rozšíření, ale musí to být funkční systém: tedy důsledná ochrana vnější hranice a uvnitř volný pohyb. Bohužel dnes Schengen není funkční a nebyl ani v roce 2015, kdy došlo na migrační vlnu. Jediný, kdo bránil hranice Schengenu v roce 2015, byl Viktor Orbán, který proti migrantům postavil plot,” prohlásil Babiš.

Jsem pro uznávání protilátek

“Teď bude probíhat další fáze očkovací kampaně. Chceme přesvědčit ještě pět až deset procent lidí, aby se nechali naočkovat, abychom se dostali přes sedmdesátiprocentní proočkovanost. Ministerstvo zdravotnictví teď řeší třetí dávku vakcíny, já řeším protilátky. Protilátky zatím uznává jen Rakousko, ale my jsme zase nejpromořenější národ. Já bych pro uznávání protilátek byl,” vyjádřil se premiér k aktuální diskuzi ohledně uznávání protilátek namísto očkování.

Lockdown na podzim nebude

“Jsme připraveni na podzimní vlnu. Ale je to úplně jiné než loni. Minulý rok jsme netestovali žáky. Nyní chceme, aby se všichni žáci a studenti, kteří nejsou očkováni, testovali. Nakoupili jsme antigenní testy, je možnost zaplatit i PCR testy školám. K tomu probíhá očkování, řešíme přeočkování i protilátky. Nevím, co bychom ještě měli udělat. Nikdo nepočítá s tím, že by na podzim byl zase lockdown, k tomu není žádný důvod,” uvedl na závěr rozhovoru Andrej Babiš.

Zpracoval Rudolf Hruboň