Poslanec ODS Karel Krejza; Foto: Profil K. Krejzy na sociální síti

Poslanec ODS Karel Krejza; Foto: Profil K. Krejzy na sociální síti

Domácí

BABIŠ: Poslanec ODS Krejza měl pomáhat okrást lidi o 2 miliardy korun

„Pan Krejza v 90. letech s panem Sisákem okradli lidi o 2 miliardy korun, pane premiére,“ prohlásil Andrej Babiš v pondělí ve svém pořadu na sociálních sítích Čau, lidi. Krejza se brání, že prý nikoho neokradl. Upozornil na to deník iDNES (viz ZDE).

Z fondu zmizely 2 miliardy

Česká televize se totiž minulý týden ve svém pořadu Reportéři ČT zaměřila na působení Krejzy v představenstvu velkého privatizačního fondu, který založila rakouská banka Creditanstalt. Fond dodnes působí pod jménem Český holding. Z původního majetku ve výši více než 2 miliardy korun ale nezůstalo skoro nic. Byly za tím nepovedené obchody. Jeden z nich řídil podle ČT Krejza. Akcionáři sice prodělali, ale poslanec zkrátka nepřišel. Z majetku fondu získal podle pořadu Reportéři ČT před šesti lety za 8 milionů korun dům v Praze Kobylisích, jehož tehdejší cena byl ovšem podle realitního makléře citovaného televizí 15 až 20 milionů korun, a v roce 2018 také rekreační pozemek v Krkonoších o velikosti několik desítek tisíc m2 v hodnotě nad 10 milionů korun.

Krejza obvinění odmítá

Krejza měl podle České televize na starosti projekt vybudování obchodně společenského centra v Českých Budějovicích, který ale v roce 2014 zkrachoval a společnost Český Holding se dostala do konkurzu. „Byl jsem v orgánech, no. Tak jako úplně odpovědnosti se asi člověk zříci nemůže, ale ne každý může být úspěšný v takovýmhle podnikání. Tak já jsem v tomto prostě byl, je potřeba si říct, že to úspěšné nebylo. To přiznávám, řekl k tomu ČT Krejza. “Já jsem ale nikoho neokradl. Pana Sisáka znám podle jména a nemám s ním nic společného a nikdy jsem neměl nic společného. Pokud mi advokát doporučí, že to je žalovatelné, budu žalovat,” dodal Krejza pro iDNES.

Fiala spolustraníka podržel

Na podnikatelskou minulost Karla Krejzy ve společnosti Český Holding v letech 2003 až 2012 dostal premiér Petr Fiala (ODS) otázku i minulý týden při interpelacích od poslankyně ANO Bereniky Peštové. Premiér se ale svého poslance zastal. „Pan poslanec nijak netají to, že ten podnikatelský záměr nevyšel, že nedopadl dobře. K tomu se podle mě jasně postavil. Ale já si nejsem v tuto chvíli vědom toho, a ty signály nemám, že by se Karel Krejza dopustil něčeho, co by mělo zpochybňovat jeho další politické působení. A říkám to, co jsem vždycky říkal a platí to: pokud se politik dopustil něčeho nezákonného, nekalého, nemá v politice co dělat. My podle toho jednáme,” tvrdil Fiala.

Zpracoval Rudolf Hruboň