Andrej Babiš při návštěvě Maďarska; Foto: Profil A. Babiše na sociální síti

Andrej Babiš při návštěvě Maďarska; Foto: Profil A. Babiše na sociální síti

Domácí

BABIŠ: Pokud získáme Sputnik V, zvážíme maďarskou cestu

Česko zváží maďarskou cestu, tedy nákup a plánovanou aplikaci ruské vakcíny proti COVIDu-19, a to i bez schválení Evropskou lékovou agenturou (EMA). V Budapešti to řekl premiér Andrej Babiš při návštěvě u maďarského premiéra Viktora Orbána. Uvádí se to na serveru Seznam Zprávy (viz ZDE).

Maďaři již vakcínu schválili

„Chceme zvážit, že kdybychom získali vakcínu Sputnik V, šli bychom podobnou cestou jako Maďarsko,“ prohlásil dále český premiér. Maďarský úřad pro kontrolu léčiv vakcínu již schválil, ačkoli na úrovni Evropské unie se tak zatím nestalo. „Nejlepší vakcína je ta, která je bezpečná pro zdraví našich občanů,“ řekl po jednání s maďarským premiérem Babiš. „Ale nejlepší vakcína je také ta, kterou máme hned k dispozici. Vakcína není o politice, vakcína je o bezpečnosti našich občanů,“ dodal.

2 miliony dávek pro Maďarsko

Podle smlouvy z ledna má Rusko Maďarsku dodat během tří měsíců dva miliony dávek, což bude stačit k naočkování milionu lidí. Podle maďarského premiéra Viktora Orbána je Brusel v nákupu vakcíny pomalý. Pokud někdo pomáhá rychle, tak zachraňuje životy. Nečekáme proto na Brusel, protože nákup z Bruselu je pomalý,“ řekl Orbán. České delegaci podle něj maďarská vláda předala veškeré zkušenosti s nákupem Sputniku V. „Už vědí, od koho nakupujeme, jak nakupujeme, jak zaručujeme bezpečnost. Nenechali jsme si ani jediné tajemství,“ řekl Orbán.

Zpracoval Rudolf Hruboň