Předseda vlády Andrej Babiš (ANO); Foto: Profil A. Babiše na sociální síti

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO); Foto: Profil A. Babiše na sociální síti

Domácí

BABIŠ: Od 12. dubna skončí zákaz cestování mezi okresy

Premiér Andrej Babiš (ANO) v rozhovoru pro televizi Nova potvrdil, že nouzový stav skončí 11. dubna a vláda nebude žádat o jeho prodloužení. Skončí tedy zákaz nočního vycházení, ale i zákazy cestování mezi jednotlivými okresy.

„Faktem je, že nouzový stav končí v neděli 11. dubna, prodlužovat ho už nebudeme. Pojedeme podle pandemického zákona,“ řekl Babiš. Nouzový stav platí v Česku kvůli epidemii nového koronaviru nepřetržitě od loňského 5. října a byl několikrát prodloužen. Na nouzový stav se váže většina vládních protikoronavirových restrikcí. Zcela závislé je na něm omezení volného pohybu lidí.

Cestování mimo okres bydliště je v Česku kvůli epidemii výrazně omezené od začátku března. Koncem února a počátkem března, kdy zpřísněná protiepidemická opatření začala platit, přibývalo v Česku opakovaně přes 14 tisíc nově potvrzených případů COVIDu za den. Zhruba od prvního březnového týdne ale začaly denní nárůsty v mezitýdenním srovnání klesat a v uplynulém týdnu bylo potvrzeno v průměru již jen 5838 případů denně.

Zpracoval Rudolf Hruboň