Předseda vlády Andrej Babiš; Foto: Martin Strachoň / Wikimedia Commons

Předseda vlády Andrej Babiš; Foto: Martin Strachoň / Wikimedia Commons

Domácí

BABIŠ nevyloučil předčasné volby, pokud sněmovna neschválí schodek rozpočtu

Do české politiky se po čase opět vrátilo téma možného uspořádání předčasných voleb do Poslanecké sněmovny. Jako první se o nich zmínil premiér Andrej Babiš, který tak reagoval na nechuť politiků jiných stran schválit vládě schodek 500 miliard korun.

Komunisté nesouhlasí

Stalo se tak ve chvíli, kdy se Babiš objevil před novináři po schůzce s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem, který mu oznámil, že komunisté nepodpoří vládní návrh na zvýšení schodku rozpočtu na letošní rok na 500 miliard korun. Babiš byl zklamaný, protože právě komunisté často pomáhají jeho vládě ANO a ČSSD s prosazováním zákonů. “Nechci předčasné volby, ale v momentě, že by naše koaliční vláda nemohla prosadit rozpočty, které potřebuje, tak potom to samozřejmě může být otázka na stole,” prohlásil chvíli po schůzce Babiš.

Pomoc nabízejí Piráti

“Vláda narazila u svého koaličního partnera KSČM a situace se tím pádem výrazně zašmodrchala. My jsme se rozhodli vstoupit do jednání, aby vláda nebyla zcela závislá na hlasech KSČM,” oznámil Mikuláš Ferjenčík a jmenoval několik věcí, které Piráti po Babišovi chtějí. Například chtějí “spravedlivě dofinancovat” výpadek peněz obcí a měst, nebo požadují vyplacení peněz dalším skupinám lidí, které byly zasaženy důsledky koronaviru – jde například o lidi, kteří pracovali na dohody. Stejně tak Piráti chtějí prosadit některé zákony, například ohledně exekucí. “Jdeme o těchto a dalších věcech jednat. Nechceme zemi uvrhnout do chaosu. Jsme na jednání s paní ministryní Schillerovou připraveni, čekáme, že se ozve,” avizoval Ferjenčík.

Jasno by mohlo být 24. června, protože na tento den navrhl poslanecký klub ANO mimořádnou schůzi sněmovny, která by se měla zabývat právě návrhem na zvýšení schodku. Původně vláda počítala s tím, že by rozpočet měla sněmovna projednat v úterý ve stavu legislativní nouze.

Rudolf Hruboň