Předseda vlády Andrej Babiš (ANO); Foto: Akademie věd ČR / Wikimedia Commons

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO); Foto: Akademie věd ČR / Wikimedia Commons

Domácí

BABIŠ: „Nelíbí se mi, když politici zneužívají historii pro své účely“

Český premiér Andrej Babiš si myslí, že odstraněnou sochu sovětského maršála Ivana Koněva z pražského náměstí Interbrigády by bylo nejlepší umístit na Olšanské hřbitovy. Podporuje také dialog s Ruskem o normalizaci vztahů. Uvedl to v rozhovoru pro deník Právo.

Podpora dialogu mezi ČR a Ruskem

Ke spekulacím o údajném ruském agentovi, který by mohl ohrožovat pražského primátora Zdeňka Hřiba, starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře či starostu Řeporyjí Pavla Novotného, se nechtěl vyjadřovat. Byl ale šokován tím, že se některé věci v utajovaném režimu dostávají na veřejnost. Iniciativa dialogu mezi českou a ruskou stranou dostala od premiéra kladné hodnocení. Mohla by podle něj přispět k vyjasnění a normalizaci oboustranných vztahů.

Socha Koněva na Olšanské hřbitovy

v případě odstranění sochy sovětského maršála vedení Prahy 6 rozhodovalo se svým majetkem. Osobně však považuje za nejlepší místo, kam sochu umístit, Olšanské hřbitovy v Praze. „Všude na světě jsou sochy lidí, kteří měli své světlé i stinné stránky. Nelíbí se mi, když historii vykládají a zneužívají pro své účely politici jako v těchto případech. Ještě víc mě ale fascinuje, jak se kvůli všemu lidé dokážou pohádat do krve,“ uvedl předseda vlády.

Rudolf Hruboň