Předseda vlády Andrej Babiš (ANO); Foto: Profil A. Babiše na sociální síti

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO); Foto: Profil A. Babiše na sociální síti

Domácí

BABIŠ: „Musíme přemýšlet o nákupu Sputniku“

Předseda vlády Andrej Babiš uvedl, že na pozadí krachu jednání o přerozdělování vakcín v rámci EU bude muset přemýšlet o nákupu ruské vakcíny Sputnik V. Informoval o tom portál Seznam Zprávy (viz ZDE).

Nespravedlivé rozdělování vakcín

Členské státy Evropské unie si v průběhu následujících týdnů přerozdělí 10 milionů vakcín od společnosti Pfizer. Česká republika z toho dostane 70 tisíc dávek, ačkoli podle informací médií měla dostat až dvojnásobek. Roztržka, která v rámci Evropské unie vznikla kvůli přerozdělování vakcín, nyní může vést k tomu, že Česko nakoupí ruskou vakcínu Sputnik V. „Nedivím se, že rakouský kancléř Sebastian Kurz říká, že si koupí milion Sputniků a že Slováci už si koupili dva miliony Sputniků. My jsme naopak řekli, že chceme hlavně vakcíny, které jsou schválené. Ale teď nás dostávají do pozice, kde na jedné straně se říká, že je solidarita, ale když se to má ukázat, tak to neplatí,“ cituje portál Seznam zprávy slova Andreje Babiše.

Vakcinační solidarita v EU neexistuje

Předseda vlády Babiš uvedl, že v rámci Evropské unie nic takového, jako solidarita v otázce vakcín neexistuje. Solidarita se projevuje jen v deklaracích pro média. Při jednání za zavřenými dveřmi žádná neexistuje,” sdělil Babiš ČTK. Během jednání prý byla cítit touha potrestat rakouského kancléře Sebastiana Kurze za to, že se proti nespravedlivé distribuci vakcín v rámci Evropské unie ozval. „Nesouhlasí ani Rakousko a Slovinsko. Nerozumím, jak portugalské předsednictví mohlo prohlásit kompromis, o kterém měl být konsensus všech států, za schválený, když nebyl dosažen,” dodal český premiér.

Rakousko daruje ČR 30 tisíc vakcín

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček informoval, že Rakousko poskytne Česku několik desítek tisíc vakcín proti koronaviru, aby tím byla napravena nesolidárnost v rámci Evropské unie. Rakousko poskytne Česku 30 tisíc dávek vakcín na COVID-19, oznámil kancléř Sebastian Kurz, podle Reuters ve snaze napravit nesolidárnost mechanismů EU,“ uvedl na svém Facebooku.

❤️??Rakousko poskytne Česku 30 tisíc dávek vakcín na covid-19, oznámil kancléř Sebastian Kurz, podle Reuters ve snaze napravit nesolidárnost mechanismů EU.

Zveřejnil(a) Jiří Ovčáček dne Pátek 2. dubna 2021

Zpracoval Rudolf Hruboň