Předseda vlády Andrej Babiš (ANO); Foto: Profil A. Babiše na sociální síti

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO); Foto: Profil A. Babiše na sociální síti

Domácí

BABIŠ: Migraci musíme řešit mimo EU

Migraci musíme řešit mimo Evropskou unii, řekl v pořadu 360⁰ televize CNN Prima NEWS premiér Andrej Babiš (ANO). Zdůraznil, že Česko musí rozhodovat o tom, kdo v zemi bude žít a pracovat (viz ZDE).

Počet migrantů mířících do Evropy opět stoupá

„Musíme řešit migraci mimo Evropu. Česká republika bude rozhodovat o tom, kdo zde bude žít a pracovat, nikoliv Evropská unie,“ zdůraznil v pořadu 360⁰ Andrej Babiš. Počet migrantů, kteří míří do Evropy, totiž znovu stoupá. Za první měsíce roku 2021 jich bylo přes 36 tisíc, což je asi o třetinu víc než za stejné období v loňském roce. Přicházejí opět hlavně lidé ze severní Afriky. A s nimi se připomínají scény, které známe z takzvané migrační krize v roce 2015, tedy pašeráctví, hazard se životem při plavbě přes rozbouřené moře a přeplněné utečenecké tábory na jihu Evropy.

Návrh kvót na přerozdělování migrantů se už nevrátí

Premiér ve vysílání CNN Prima NEWS řekl, že neumí odhadnout, zda se bude opakovat rok 2015. Zdůraznil, že se ale nevrátí uprchlické kvóty. Tedy návrh Evropské komise z roku 2015, že se žadatelé o azyl, kteří se do EU dostali v rámci evropské migrační krize, rozmístí mezi členské státy EU. Jsem si jistý, že návrh kvót už se nevrátí. Bojovali jsme proti nim s mým přítelem Viktorem Orbánem a povedlo se nám to. Už s námi souhlasí i státy, jako je Dánsko či Rakousko,“ okomentoval Babiš. Řešením je podle něj rozbít pašerácké gangy a nelegální migranty vracet zpět do jejich zemí. „Cílem ilegálních migrantů ze severní Afriky je Německo. Neprchají před válkou, ale za lepším životem. Ukrajinci za prací,“ myslí si premiér.

Zpracoval Rudolf Hruboň