Předseda vlády Andrej Babiš (ANO); Foto: Profil A. Babiše na sociální síti

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO); Foto: Profil A. Babiše na sociální síti

Domácí

BABIŠ: Klimatický plán Bruselu nás nesmí poškodit

Plán Evropské komise snížit emise skleníkových plynů a odstavit v EU za 14 let benzinová a naftová auta je extrémně ambiciózní a ČR ho nepodpoří, pokud by měl poškodit český průmysl. Při své návštěvě Stonavy na Karvinsku to prohlásil premiér Andrej Babiš (ANO).

Plány EU nesmí poškodit ČR

„Opakovaně říkáme, že ty cíle musí být takové, aby nepoškodily náš průmysl, aby nepoškodily automobilový průmysl, že to musíme dělat s rozumem, a ne s nějakou ideologií,“ citovala Babiše ČTK. Premiér v pátek v Praze záležitost projedná s místopředsedou Komise Fransem Timmermansem a o plánu chce diskutovat i s ministry průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem (za ANO) a životního prostředí Richardem Brabcem (ANO). „Zaujmeme k tomu stanovisko a podle toho i vláda bude schvalovat mandát všech ministrů na Radě EU, kde se o tom bude jednat,“ dodal Babiš.

Zákaz spalovacích motorů od roku 2035

Výroba jen bezemisních aut pod hrozbou sankcí od roku 2035 by měla na Česko jakožto zemi se silným automobilovým průmyslem nemalý vliv. Automobilky se vesměs shodují, že je třeba respektovat vývoj, ale cíle by měly být reálné, a ne přemrštěné. Evropská komise totiž navrhuje, aby automobilové emise CO2 byly od roku 2030 o 55 procent nižší než v tomto roce. Od roku 2035 by pak měly být emise nulové, což by v praxi znamenalo konec prodeje nových aut se spalovacím motorem a přechod k elektromobilům. V Česku se letos za pololetí prodaly jen stovky elektromobilů.

Zpracoval Rudolf Hruboň