Andrej Babiš, předseda hnutí ANO; Foto: Profil A. Babiše na sociální síti

Andrej Babiš, předseda hnutí ANO; Foto: Profil A. Babiše na sociální síti

Domácí

BABIŠ JE PRO REFERENDUM o americké základně

Bývalý premiér a šéf ANO Andrej Babiš je osobně velmi skeptický k tomu, že by v Česku mohla být americká vojenská základna. „Za sebe říkám, že to nepodporujeme, protože mi to připadá zbytečné,“ řekl ve svém pořadu Čau lidi.

Nejlepší je referendum

„Předpokládám, že je to velice citlivé téma a nejlepší by bylo udělat na to referendum,“ prohlásil.
Babiš také prohlásil, že nemá informace o tom, že by NATO americkou základnu na území České republiky chtělo. „Strategie členských států NATO je budovat na východní hranici území členských států NATO obranné systémy a battle group. Realizuje se to v Polsku, na Slovensku, vysíláme 650 českých vojáků, kteří budou řídit battle group, která bude mít až 2100 vojáků. Jsou tam vojáci ze Spojených států, ze Slovenska, ze Slovinska, z Nizozemska, tak proč bychom měli dělat ještě nějaké základny u nás, když tyhle základny pomáháme budovat na Slovensku,“ řekl ve svém pořadu Čau lidi na sociálních sítích Babiš.

Černochová jela žebrat o základnu

Ministryně obrany z ODS Jana Černochová v pátek řekla, že bude po Velikonocích jednat ve Spojených státech se svým protějškem Lloydem Austinem. Podle Černochové je ve hře i jednání o americké přítomnosti v České republice. „V rámci této bilaterální schůzky chci otevřít i toto téma,“ řekla Deníku N. Základna USA v Česku by mohla být v Přerově či Mošnově, řekl v neděli v Partii na Primě lidovecký místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Ministerstvo obrany v neděli večer uvedlo, že o konkrétních lokalitách se prý nyní nejedná.

Zpracoval Rudolf Hruboň