Andrej Babiš (ANO); Foto: profil A. Babiše na sociální síti

Andrej Babiš (ANO); Foto: profil A. Babiše na sociální síti

Domácí

BABIŠ: Evropa páchá v energetické politice sebevraždu

Premiér Andrej Babiš zhodnotil čtvrteční závěry summitu lídrů EU. Osobně považuje za velký úspěch pokyn unijního summitu, aby Evropská komise (EK) zvážila další regulaci energetického trhu. Podle něj v současné době totiž komise nereaguje adekvátně.

Babiš bojoval za regulaci trhu

Babiš ve čtvrtek jednání a závěry summitu blokoval. „Jednali jsme dlouho do noci, musím říct, že pro mě to hlavně bylo téma rostoucích cen energií, bylo to pro mě zásadní. Vystupoval jsem aktivně, blokoval jsem Evropskou radu až do desáté hodiny. Jsem přesvědčen o tom, že Evropa – Evropská komise – nereaguje adekvátně na růst cen energií, uvedl premiér v pátek. „Ty ceny mají dva důvody, jednak je to plyn, za druhé to jsou emisní povolenky. Mám pocit, že Evropská komise stále nechápe dopad emisních povolenek na ceny energií,“ prohlásil dále s tím, že má pocit, že problém komise bagatelizuje. Opět mluvil také o tom, že by emisní povolenky neměli nakupovat spekulanti.

Lídři EU trh regulovat nechtějí

Řada lídrů nechtěla připustit příliš velké zásahy do trhu a do společného prohlášení nakonec přibyla výzva Evropské komisi, aby „prověřila fungování trhu s plynem a elektřinou, stejně jako ETS“ a to za pomoci evropského regulátora ESMA. Summit také chce, aby komise připravila dlouhodobější opatření k zajištění dostupných cen energie a snížení závislosti na jejím dovozu. Babiš to označil za kompromis a velký úspěch České republiky. Zmínil i problematiku plynu a uvedl také to, že čím víc se tlačí na Čínu, aby upustila od hnědého uhlí, tím víc zvyšuje spotřebu plynu. Do Číny pak dodává plyn Rusko a kvůli tomu je ho pak méně pro Evropu.

Zpracoval Rudolf Hruboň