Foto: Dacia

Foto: Dacia

Zahraniční

AUTOMOBILOVÝ TRH: Nejprodávanějším autem Evropy je Dacia Sandero

Poprvé od uvedení na trh v roce 2008 se stal model Dacia Sandero nejprodávanějším autem na evropském trhu. Ukazují to data o registracích nových vozidel, která zveřejnila společnost JATO Dynamics (viz ZDE).

Nedostatek čipů mění statistiky

Komplikovaná situace na trhu s novými osobními auty způsobená hlavně nedostatkem některých dílů, zejména v oblasti čipů, výrazně ovlivňuje pořadí jednotlivých značek a jejich prodeje. To bylo také hlavním důvodem úspěchu Dacie Sandero, konstrukčně jednoduchého automobilu, jehož výrobu tyto problémy ovlivnily nejméně.

Dacia s modelem Sandero zaznamenala velký růst především v Německu a Rumunsku, Sandero ovládlo žebříčky prodejů například ve Francii a Španělsku. Za prvních sedm měsíců je osmým nejprodávanějším evropským autem. V první desítce nejprodávanějších modelů za červenec skončila Dacia Duster.

Pokles automobilového trhu o 24%

Sandero bylo úspěšnější než Volkswagen Golf, který dlouhodobě žebříček prodejů nových modelů ovládá. Na třetím místě byla Toyota Yaris. Úřady v jednotlivých zemích zaznamenaly registraci celkem 20 425 nových vozů Dacia Sandero, druhý VW Golf zaznamenal o tisíc vozidel horší výsledek. V červenci registrace na celém evropském trhu v meziročním porovnání klesly o 24 %, skončily tak čtyři měsíce předchozího růstu. Další nárůst tržního podílu zaznamenala auta kategorie SUV: tvořily 46,1 % všech registrací. Elektrická auta a plug-in hybridy tvořily v červenci již téměř 17 % všech registrací. Podíl dieselových aut klesl k 22 %.

Zpracoval Rudolf Hruboň