Vakcíny firmy AstraZeneca; Foto: Agência Brasília / Wikimedia Commons

Vakcíny firmy AstraZeneca; Foto: Agência Brasília / Wikimedia Commons

Zahraniční

AUSTRÁLIE zuří kvůli vakcínám zablokovaným Itálií, žádá zákrok EU

Austrálie požádala v pátek Evropskou komisi, aby zvrátila rozhodnutí Říma zablokovat vývoz 250 tisíc vakcín AstraZeneca na pátý kontinent. Itálie jako první použila nové nařízení, které umožňuje zakázat vývoz vakcín z EU, pokud výrobce neplní nasmlouvané dodávky. Informovala o tom britská stanice BBC (viz ZDE).

V Itálii umírá více lidí než v Austrálii

Toto nařízení bylo přijato na konci ledna, když se ukázalo, že AstraZeneca nesplní dodávky do EU, ale Velké Británii je nekrátí. O revizi rozhodnutí požádal australský premiér Scott Morrison, který současně uvedl, že chápe italské požadavky: „V Itálii umírá denně na 300 lidí, takže mohu chápat vysokou úroveň strachu, který může panovat v Itálii a mnoha zemích v Evropě.“ Itálie je silně postižena pandemií, nákaza se v ní potvrdila u více než 2,9 milionu lidí, z nichž skoro 99 tisíc zemřelo. Naopak v Austrálii registrují jen něco málo přes 29 tisíc nákaz, přičemž 900 lidí zemřelo.

Napjaté vztahy mezi EU a AstraZenekou

Italská vláda už minulý týden sdělila Evropské komisi, že chce zablokovat vývoz 250 tisíc dávek vakcíny od AstraZeneky z její továrny v Anagni. Italské ministerstvo zahraničí ve čtvrtek uvedlo, že žádost o vývoz dostalo 24. února a že šlo už o několikátou. Předchozí schválilo, protože šlo o výrazně menší množství určené pro vědecký výzkum, ale poslední byla zamítnuta kvůli velkému objemu. Italský zákaz vývozu podle zdroje BBC Evropská unie podpořila, představitelé Unie ani AstraZeneky se k němu nevyjádřili. Španělský deník ABC napsal, že „vztahy mezi Evropskou komisí a anglo-švédskou farmaceutickou firmou AstraZeneca nemohou být napjatější.”

Zpracoval Rudolf Hruboň