Evropský komisař pro rozpočet Johannes Hahn; Foto: Guelland / MSC / Wikimedia Commons

Evropský komisař pro rozpočet Johannes Hahn; Foto: Guelland / MSC / Wikimedia Commons

Domácí

AUDIT: Zpráva Evropské komise není konečná, české úřady se k ní mohou vyjádřit

“My jsme dokončili naši závěrečnou zprávu, ale potom mohou české úřady na naše doporučení reagovat, pokud chtějí. Na základě toho bude pravděpodobně následovat slyšení a až potom přijdeme s našimi finálními závěry,” prohlásil Evropský komisař pro rozpočet Johannes Hahn v rozhovoru pro Český rozhlas (viz ZDE).

Mystifikace českých médií

Česká mainstreamová média začal opět další štvanici na Andreje Babiše na základě údajných úniků z dosud oficiálně nezveřejněné auditní zprávy Evropské komise. Jejich skálopevná tvrzení, že zpráva je konečná a nelze se k ní již vyjádřit vyvrací nyní v rozhovoru pro Radiožurnál osoba nejpovolanější, Evropský komisař pro rozpočet Johannes Hahn. “My jsme dokončili naši závěrečnou zprávu – mimochodem jsme odeslali pouze anglickou verzi. Všechny lhůty se ale začnou odvíjet teprve od odeslání české verze, což se stane do čtyř týdnů. Potom mohou české úřady na naše doporučení reagovat, pokud chtějí. Na základě toho bude pravděpodobně následovat slyšení a až potom přijdeme s našimi finálními závěry, co je třeba udělat. Teprve tehdy bude proces dokončen,” uvedl doslova.

Auditní zpráva se může změnit

“Pokud obdržíme jiné podněty a budeme je sdílet, může se auditní zpráva ještě změnit. Ale to závisí na tom, jaké dostaneme materiály a argumenty. Posoudíme je jako u každého řízení. To hlavní je, že jsme dokončili naši interní práci auditorů, dospěli jsme k našemu rozhodnutí, odeslali jsme auditní zprávu a další kroky budou následovat. Konečné závěry budou hotové pravděpodobně v polovině příštího roku,” dodal vyjádření k auditní zprávě Hahn.

Rudolf Hruboň