Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Ekonomika

Asie se nadechla k mohutnému EKONOMICKÉMU OŽIVENÍ. Čína i Japonsko rychle rostou

Největší asijské ekonomiky se úspěšně zotavují z krize způsobené pandemií koronaviru. Čínský hospodářský růst daleko překonal odhady analytiků, výkon japonské ekonomiky se zvýšil nejrychleji za mnoho posledních let. Uvádí se to v článku na serveru CNN Prima News (viz ZDE).

Asie tahounem světové ekonomiky

Japonské hospodářství vzrostlo ve třetím čtvrtletí o pět procent v porovnání s obdobím od dubna do června. Uvedla to americká televizní stanice CNN s odkazem na japonský statistický úřad. Podobně silně rostla také čínská ekonomika, která přidala necelých pět procent, ovšem v meziročním srovnání. Pro celý letošní rok analytici očekávají, že Čína zvýší svou hospodářskou výkonnost o 2,2 procenta, a bude tak jedinou přední světovou ekonomikou, která v roce 2020 vykáže růst hrubého domácího produktu. Asijským státům hraje do karet také o víkendu podepsaná dohoda o vytvoření největšího obchodního bloku světa RCEP. Blok zahrnuje necelou třetinu světového hrubého domácího produktu a významně tak posouvá těžiště globální ekonomiky do Asie a tichomořské oblasti.

Kam kráčí Západ?

Druhá (Čína) i třetí (Japonsko) nejsilnější ekonomika světa se nyní soustředí na to, aby u nich nedošlo k zavlečení koronavirové nákazy a nepropukla podobně silná vlna epidemie, jakou nyní zažívá vyspělý svět v Evropě či severní části Ameriky. Rozvinutý svět na Západě se naopak obává příchodu druhé, a možná hlubší, ekonomické krize. Evropa a Spojené státy se ocitly uprostřed boje s druhou vlnou pandemie, která v mnoha zemích začíná svou silou překonávat první jarní vlnu. Silní ekonomičtí hráči jako Německo, Velká Británie, Francie i Spojené státy začínají přijímat stále tvrdší protiepidemická opatření, která se s největší pravděpodobností negativně projeví na jejich ekonomikách v právě probíhajícím čtvrtém kvartále.

Zpracoval Rudolf Hruboň