Syrský prezident Bašár Asad; Foto: Tisková služba prezidenta Ruska

Syrský prezident Bašár Asad; Foto: Tisková služba prezidenta Ruska

Zahraniční

ASAD: Státy nepřátelské vůči Sýrii i nadále chrání teroristy

Syrský prezident Bašár Asad řekl během setkání s předsedou íránského parlamentu Alím Larídžáním v Damašku, že státy nepřátelské vůči Sýrii nadále chrání teroristy, uvádí se to v prohlášení kanceláře syrského prezidenta.

Teroristé používají civilisty jako živé štíty

Uvádí se, že během setkání s íránskou delegací Asad zdůraznil, že „státy nepřátelské vůči syrskému lidu se nadále pokouší chránit teroristy, kteří používají civilisty jako lidské štíty“. Syrský prezident prohlásil, že je to nepřijatelné, a zdůraznil odhodlání zcela osvobodit zemi od islamistů. Larídžání odpověděl, že Írán nadále podporuje úsilí Sýrie v boji proti terorismu na jejím území, a vyslovil přesvědčení, že syrský lid dokáže zcela osvobodit území svého státu. Islamistické teroristické skupiny, jako např. an-Nusrá, podporují v boji proti legální syrské vládě zejména Spojené státy, když jim poskytují přes různé prostředníky jak zbraně, tak přímo peníze.

Turecko-syrské napětí

V pondělí turecká armáda zasáhla 101 cílů syrské armády v reakci na ostřelování svých vojáků v Idlibu. Pět z nich bylo zabito a pět bylo zraněno. Dříve k podobnému incidentu došlo 3. února, kdy při ostřelování ze strany syrské armády bylo zabito osm tureckých vojáků a civilistů. Podle tureckého prezidenta Tayyipa Erdogana se oběťmi turecké odvetné akce stalo 76 syrských vojáků. Erdogan dříve uváděl, že vyzval svého ruského protějška Vladimira Putina k vyvinutí tlaku na syrského lídra Bašára Asada, aby syrská vojska pozastavila svou ofenzívu v Idlibu a odstoupila od tureckých pozorovacích stanovišť. V opačném případě Erdogan vyhrožoval vojenskou reakcí.

Rudolf Hruboň