Ilustrační foto: Marcus J. Quarterman, U.S. Army

Ilustrační foto: Marcus J. Quarterman, U.S. Army

Zahraniční

AROGANCE: USA se odmítají stáhnout z Iráku přes oficiální žádost irácké vlády

“Spojené státy nemají v úmyslu diskutovat s Irákem o stažení svých vojáků,” prohlásilo arogantně americké ministerstvo zahraničí v reakci na požadavek iráckého premiéra Adila Abdul-Mahdiho, aby USA poslaly do Iráku delegaci k projednání odchodu Američanů.

Irák oficiálně žádá, aby Američané opustili zemi

Abdul-Mahdi v telefonickém rozhovoru s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem uvedl, že Washington by měl vyslat do Iráku své představitele, aby byl projednán mechanismus pro stažení cizích vojáků. Zároveň poznamenal, že Bagdád chce udržet „lepší vztahy se sousedními a přátelskými zeměmi“. Požadavky na stažení americké armády ve vládě a v parlamentu Iráku zazněly poté, co Spojené státy provedly na území Iráku teroristický útok, když zavraždily íránského generála Kásima Sulejmáního. Bagdád označil útok za porušení podmínek pro rozmístění amerických sil. 5. ledna hlasoval irácký parlament o stažení zahraniční armády. Druhý den vrchní velitel iráckých ozbrojených sil Abdul Kerim Khalaf uvedl, že přípravy mechanismu stažení amerických vojáků už začaly.

Američané nechtějí z Iráku odejít

„V tomto okamžiku se jakákoliv delegace, která bude vyslaná do Iráku, nebude angažovat v diskusi o stažení vojsk, ale o tom, jak obnovit naše strategické partnerství a jak správně a vhodně nasadit naše síly na Blízkém východě,“ se píše v prohlášení. Ministerstvo zároveň poznamenalo, že je nezbytné vést rozhovory s iráckými orgány nejen o bezpečnosti, ale i o finančním, hospodářském a diplomatickém partnerství, a zdůraznilo, že Amerika je údajně „silou dobra na Blízkém východě“. Americký prezident Donald Trump v reakci na požadavek odchodu pohrozil Iráku vážnými následky. Podle něj je připraven uvalit takové sankce vůči Bagdádu, „jaké nikdy neviděli“. Kromě toho Trump dodal, že americká armáda nemá v úmyslu opustit Irák, dokud Iráčané nezaplatí za americkou leteckou základnu.

Vražda Kásima Sulejmáního

Spojené státy 3. ledna provedly na pokyn prezidenta Trumpa raketový útok v oblasti bagdádského letiště, jehož následkem zahynul generál Kásim Sulejmání a dalších deset lidí včetně důstojníků Íránských revolučních gard a vysoce postavených činitelů šíitské domobrany Iráku. Prezident USA Donald Trump také prohlásil, že je po vraždě íránského generála připraven na další akce proti Íránu. Íránský nejvyšší vůdce Ájatolláh Alí Chameneí a prezident Hassan Rúhání uvedli, že Írán se pomstí Spojeným státům, ministr obrany Amir Hatami slíbil „drtivou odpověď“ na smrt vojenského velitele. Irácké ministerstvo zahraničí označilo incident za porušení suverenity země.

Rudolf Hruboň