Hlavní budova Transgas Praha; Foto: VitVit / Wikimedia Commons

Hlavní budova Transgas Praha; Foto: VitVit / Wikimedia Commons

Magazín

AROGANCE PENĚZ: Začala demolice Transgasu v Praze

V pátek začala plánovaná demolice souboru budov Transgas na Vinohradské třídě v Praze a to navzdory protestům odborníků a některých Pražanů.

Objekty se staly objektem realitní spekulace

Objekty a pozemky bývalého Plynárenského centrálního dispečinku Transgas a ministerstva paliv a energetiky získala developerská firma podnikatele a miliardáře Ivan Chrenka HB Reavis od společnosti ČEZ v roce 2014. Původním údajným záměrem developera bylo budovy zbourat a postavit na jejich místě kanceláře s obchody. Nyní ale jedná s několika zájemci o prodeji pozemků, které po demolici na místě vzniknou.

Památka moderní architektury

Budova Transgas byl komplex tří budov postavených v letech 1972 až 1978 v tzv. brutalistickém stylu. Komplex stál na Vinohradské třídě, nedaleko sídla Českého rozhlasu v Praze 2. Své pojmenování získala budova podle plynovodu Transgas, kvůli kterému tyto stavby vznikly. Autory tohoto komplexu byli architekti Václav Aulický, Jiří Eisenreich, Ivo Loos, Jindřich Malátek a spolupráce Jan Fišer, hlavním konstruktérem byl Jiří Kozák. Stavba byla považována za nejlepší budovu v brutalistickém stylu postavenou u nás a její architektura byla vysoce ceněna i v zahraničí.

Rudolf Hruboň