Odstraňování nášlapných min; Foto: Americká armáda / Wikimedia Commons

Odstraňování nášlapných min; Foto: Americká armáda / Wikimedia Commons

Zahraniční

Armáda USA začne znovu používat NÁŠLAPNÉ MINY. EU formálně protestuje

“Pozemní miny jsou důležitým nástrojem, který chce americká armáda do budoucna využívat.” Ve Washingtonu to minulý týden prohlásil americký ministr obrany Mark Esper, jak uvedla agentura Reuters. Prezident Trump chce zrušit omezení jejich používání.

Zrušení zákazu bývalého prezidenta Obamy

Používání pozemních min v ozbrojeném konfliktu od roku 1999 zásadně omezuje mezinárodní úmluva z Ottawy, kterou však Spojené státy neratifikovaly. Někdejší americký prezident Barack Obama nicméně v roce 2014 vyhlásil zákaz používání min a prohlásil, že USA nebudou tyto zbraně nadále vyrábět ani obměňovat svůj dosavadní arzenál. Nynější rozhodnutí Trumpovy administrativy ale podporují velitelé americké armády, podle nichž jim to prý otevře “nové možnosti na bojišti” a uvede nepřátelská vojska do větší nejistoty ohledně prostředků, které je armáda USA ochotna v boji využít.

Zabíjejí civilisty

Používání min čelí silnému odporu zejména kvůli tomu, že armády často zanechávají zakopané výbušniny po skončení konfliktu na místě a i po několika desetiletích jsou ohrožením pro civilisty. Podle monitorovacího mechanismu Ottawské úmluvy zemře každý rok po výbuchu min několik tisíc nevojáků. „Obnovení používání protipěchotních pozemních min a pokračující skladování a produkce těchto zbraní, jež nerozlišují mezi vojáky a civilisty, není po vojenské stránce nezbytné a je to nebezpečné,“ prohlásil výkonný ředitel americké soukromé Asociace pro kontrolu zbraní Daryl Kimball.

Formální protest Evropské unie

Evropská unie dnes formálně odsoudila ohlášený záměr Spojených států, aby jejich armáda začala v boji opět používat pozemní miny, a označila tento krok za “naprosto nepřijatelný”. Mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella v prohlášení rovněž uvedla, že prezident Donald Trump svým rozhodnutím podkopává mezinárodní dohodu o zákazu min, která za poslední dvě desetiletí pomohla zachránit desítky tisíc životů civilistů. “Většinu obětí výbuchů min tvoří děti… Jejich využívání jakoukoli stranou, na jakémkoli místě a v jakékoli době proto dál považujeme z hlediska Evropské unie za zcela nepřijatelné,” stojí v dokumentu.

Rudolf Hruboň