Tank T-72 české armády; Foto: Exik0 / Wikimedia Commons

Tank T-72 české armády; Foto: Exik0 / Wikimedia Commons

Domácí

ARMÁDA CHCE MILIARDY NAVÍC. Koronavirové krizi navzdory

Česká armáda požaduje na nákup nových zbraní a modernizaci 25 miliard korun. Celkově chce zvýšit rozpočet na příští rok o 13 miliard až na 85 miliard korun oproti 72 miliardám letos. Proti jsou ale komunisté a SPD.

Peníze by se měly převést do rezerv

Komunisté navrhují přesunout 10 miliard do vládní rezervy pro řešení epidemie. My nevidíme důvody pro některé armádní nákupy, které se netýkají ochrany českých občanů. Pro nás jsou lidé víc než děla nebo vrtulníky, řekl šéf KSČM Vojtěch Filip. Filip obhajoval návrh KSČM ve Sněmovně a řekl, že obrana už letos sotva dokáže utratit 72 miliard. „A kdo říká, že nenavýšení rozpočtu o deset miliard naruší bojeschopnost armády, tak vědomě lže. Je to nesmysl,“ řekl Filip.

Ze zakázek nemají nic české firmy

Šéf SPD Tomio Okamura odmítá vyzbrojovací projekty kvůli tomu, že ze zakázek nebudou mít nic české firmy. V této situaci vláda sype desítky miliard do cizích ekonomik, a to ani nemluvím o těch 15 miliardách na zastaralé americké vrtulníky, řekl Okamura. Armáda kupuje nová francouzská děla Ceasar za šest miliard nebo americké vrtulníky Bell za 15,6 miliardy. Příští rok chce také podepsat smlouvu na nová BVP za 52 miliard korun.

Babiš nechce o úsporách slyšet

Babiš o snížení rozpočtu na zbrojení nechce slyšet: „Zaznamenal jsem debaty ohledně rozpočtu a pevně věřím, že armáda dostane rozpočet, který si zaslouží. Nutně potřebuje moderní výbavu,“ uvedl před časem premiér. Ministr obrany Metnar rozpočet hájí s tím, že desetimiliardový škrt by prý další modernizaci armády zastavil. „Byl by to konec rozvoje na daný rok, protože z těch 25 miliard máme 15 miliard již pod smlouvami,“ uvedl Metnar.

Zpracoval Rudolf Hruboň