Balení ruské vakcíny Sputnik V; Foto: Mos.ru

Balení ruské vakcíny Sputnik V; Foto: Mos.ru

Domácí

ARENBERGER: Rusko nám nabídlo 300 tisíc dávek Sputniku ke koupi hned

Česko od Ruska před časem dostalo podle nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) nabídku na nákup 300 000 dávek vakcíny Sputnik V okamžitě a každý měsíc pak dalších 150 000 dávek. Řekl to v úterý Radiožurnálu.

Nabídka stále platí

Arenberger minulý týden v čele úřadu vystřídal Jana Blatného (za ANO). Toho prezident Miloš Zeman kritizoval za odmítání očkovat touto ruskou vakcínou, která zatím nemá schválení Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), v ČR. „Nabídka pro Českou republiku už padla z ruské strany před několika týdny. Okamžitě bychom mohli nakoupit asi 300 000 dávek a potom každý měsíc asi 150 000 dávek,” uvedl ministr. „Neslyšel jsem žádnou její negaci, takže zřejmě asi dál platí. My jsme to zatím dál neprověřovali,” dodal.

Nedostatek vakcín

Na duben mělo Česko objednáno 2,6 milionu dávek, kvůli omezeným dodávkám ale dorazí jen 1,56 milionu. Dodávky krátila zejména firma AstraZeneca, jíž mělo přijít v dubnu 500 000 dávek. Nejisté jsou také dodávky vakcíny od firmy Johnson & Johnson, která pozastavila distribuci do Evropy kvůli prošetřování možné souvislosti se vznikem krevních sraženin (viz ZDE). V příštích dvou týdnech měla dodat přes 38 000 dávek, zejména praktickým lékařům.

Hamáček chce Sputnik předobjednat

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí řekl, že by bylo rozumné Sputnik předobjednat, aby byl k dispozici v době, kdy ho schválí EMA. „Předpokládáme, že evropská léková agentura tuto vakcínu také dříve či později pustí do oběhu. Určitě by bylo prozíravé se na to připravit,” řekl k tomu Arenberger. Dodal ale, že i s dosud objednanými vakcínami by Česko mělo mít očkovaných 57 procent populace do prázdnin a 70 procent na konci léta.

Zpracoval Rudolf Hruboň