Prodejna Xiaomi; Foto: Raysonho / Wikimedia Commons

Prodejna Xiaomi; Foto: Raysonho / Wikimedia Commons

Zahraniční

AP: USA daly na černou listinu další čínské firmy

Tlak na čínské technologické firmy ze strany USA se neustále stupňuje. Administrativa končícího amerického prezidenta Donalda Trumpa umístila na černou listinu dalších devět čínských společností, mezi nimiž je i výrobce chytrých telefonů a další elektroniky Xiaomi. Uvedla to agentura AP (viz ZDE).

Čeká Xiaomi stejný osud jako Huawei?

Xiaomi by ho tak mohl čekat stejný osud jako čínský gigant Huawei, který čelí americkým restrikcím již druhým rokem. Podle amerických úřadů existuje prý „nepřijatelné riziko, že technologie společností zahrnutých na černé listině budou využity k vojenským účelům“. Americké podniky nesmějí z nařízení Trumpovy administrativy s dotčenými podniky obchodovat. Zároveň tamní investoři musí podle exekutivního příkazu, který Trump loni podepsal, do letošního listopadu prodat všechny své podíly v dotčených společnostech, připomněla agentura AP.

Xiaomi předběhla Apple

Skutečný důvod amerických sankcí je ale opět, stejně jako v případě Huawei před 2 roky, jinde. Společnost Xiaomi byla totiž přidána na americký černý seznam jen krátce poté, co ve třetím čtvrtletí loňského roku sesadila amerického konkurenta Apple z pozice třetího největšího výrobce smartphonů na světě. Na přidání Xiaomi na černou listinu okamžitě reagovaly akcie tohoto podniku na hongkongské burze propadem o deset procent. Trumpova administrativa končí 20. ledna, je otázkou, jak se k záležitosti postaví Bílý dům pod vedením nového prezidenta Joea Bidena. Xiaomi se ještě oficiálně k zařazení na černou listinu USA nevyjádřilo.

Stejná situace jako u Huawei

Xiaomi se tak dostalo do stejné situace jako v květnu 2019 čínská společnost Huawei a její dceřiné podniky, například značka Honor. Kvůli tomu jsou již od předloňského května takřka všechny nové telefony těchto firem nabízeny s osekanou verzí operačního systému Android. Kvůli uvalenému embargu totiž tyto značky u svých nových přístrojů nesmějí používat některé programy společnosti Google. Nefungují například mapy Google, mailový klient Gmail, přehrávač YouTube či obchod s aplikacemi Google Play. Huawei nicméně všechny aplikace nahrazuje alternativami, které jsou k dispozici prostřednictvím jeho webového obchodu AppGallery.

Zpracoval Rudolf Hruboň