Syrští uprchlíci; Foto: Mstyslav Chernov / Wikimedia Commons

Syrští uprchlíci; Foto: Mstyslav Chernov / Wikimedia Commons

Zahraniční

AP: Řecko přesouvá migranty z ostrovů na pevninu. Budou bydlet v hotelech

Řecko začalo přes víkend přesouvat migranty žijící v přeplněných táborech na svých ostrovech na pevninu. Měli by “dočasně” pobývat v hotelech, které jsou po konci turistické sezóny prázdné. Uvádí se to v článku agentury AP (viz ZDE).

Mají být rozmístěni po celém Řecku

Není přitom jasné, kam se migranti přesunou v budoucnu. Utečence úřady rozmístí po celém Řecku. Některých oblastí, kde například už jsou uprchlické tábory, se ale opatření týkat nebude. Vláda přitom prý do každého okresu přiveze jen tolik utečenců, aby jejich počet nepřesahoval 0,8 procenta místní populace. Velký počet migrantů na ostrovech vzbudil odpor u části místních obyvatel. Tamní úřady si stěžují, že Atény utečence na ostrovech shromažďují, zatímco azylová řízení jsou velice pomalá a jen velmi málo těch, kterým byla žádost o azyl zamítnuta, úřady z ostrovů deportují.

Zjednodušení a zrychlení azylového řízení

Vláda slíbila, že procesy urychlí. V pátek řecký parlament schválil vládní návrh zákona, jehož cílem je zjednodušit azylové řízení a ulehčit deportace migrantů bez nároku na azyl. Novelu však kritizují organizace pro lidská práva, protože podle nich prý narušuje právo utečenců na spravedlivý azylový proces a omezuje jejich právo na ochranu. Německý deník Bild nedávno s odkazem na informace z vládních kruhů napsal (viz ZDE), že Řecko chce zahájit deportace migrantů do Turecka během následujících měsíců. Jen do konce příštího roku tam plánuje vrátit 10 tisíc migrantů, kteří nemají šanci získat v Řecku azyl, celkem by mělo jít o 20 tisíc migrantů.

Rudolf Hruboň