Švédská policie v akci; Foto: Magnus Fröderberg / Wikimedia Commons

Švédská policie v akci; Foto: Magnus Fröderberg / Wikimedia Commons

Zahraniční

AP: Při útoku střelců ve švédském Malmö zemřel mladík, další byl raněn

Při sobotním útoku neznámých střelců ve švédském Malmö zemřel patnáctiletý chlapec, další teenager je ve vážném stavu v nemocnici. S odvoláním na nedělní prohlášení tamní policie o tom informovala agentura AP (viz ZDE).

Střelba po výbuchu nálože

Útočníci stříleli krátce poté, co v jiné části města vybuchla nálož, policie oba případy i jejich případnou souvislost vyšetřuje. Střelba ve městě na jižním cípu Švédska propukla v sobotu v devět večer. Neznámí ozbrojenci vtrhli do pizzerie, kde zasáhli dvě osoby, podle svědků pak z místa činu ujeli na kolech. Jen několik minut předtím na jiném místě vybuchla bomba nastražená pod autem, která vůz zdemolovala a na dalších způsobila škody. Není jasné, zda spolu případy souvisí, uvedla policie.

Vzrůstající kriminalita

Malmö, které je třetím největším městem Švédska, za posledních několik let zaznamenalo více případů střelby i výbuchů. Město je dlouhodobě známé vysokou mírou kriminality. Případy střelby, žhářských útoků či vyřizování účtů za použití granátů zde nejsou výjimečné. Na konci letošního srpna neznámý maskovaný muž zastřelil matku malého dítěte, v červnu minulého roku zde při vyřizování účty mezi gangy zemřeli čtyři lidé a další byli zraněni. Kriminalita stoupá nicméně v posledních letech v celém Švédsku, které bylo kdysi považováno za bezpečnou zemi, a je dávána do souvislosti s nelegální migrací do země.

Rudolf Hruboň