Velkokapacitní transportní letoun Antonov AN-124; Foto: Vitorinostudio / Wikimedia Commons

Velkokapacitní transportní letoun Antonov AN-124; Foto: Vitorinostudio / Wikimedia Commons

Magazín

ANTONOV AN-124: Letadlo, které nyní zachraňuje svět

V rámci současné koronavirové krize je potřeba rychle přepravovat velké objemy nákladů na dlouhé vzdálenosti. Ke slovu se tak často dostávají velkokapacitní transportní letadla, nejčastěji letouny typu Antonov AN-124.

Vyvinut v SSSR

Antonov An-124 Ruslan je strategický transportní letoun vyvinutý v 70.–80. letech 20.století společností Antonov v bývalém Sovětském svazu. Jeho primárním odběratelem bylo sovětské letectvo, přičemž po skončení studené války vznikla rovněž civilní varianta letounu. An-124 jsou velmi žádané pro strategickou přepravu velkých nákladů. S letounem bylo ustanoveno 21 světových rekordů (mimo jiné v nosnosti – 171 219 kg do výšky 10 750 m, vzdálenost 21 180,92 km na uzavřené trati). Do příchodu stroje Boeing 747-8F byl An-124 po 30 let největším sériově vyráběným nákladním letadlem. Zároveň byl druhým největším letadlem ve službě, neboť větší An-225 byl vyroben pouze v jediném exempláři.

An-124 nakládá trup vrtulníku Sikorsky S-92; Foto: Mark Harkin / Wikimedia Commons

Konstrukce

An-124 je hornokřídlý čtyřmotorový letoun s klasickými ocasními plochami. Křídlo má superkritický profil. Má mnohokolový podvozek příďového typu, který mu umožňuje operace i z méně kvalitních vzletových a přistávacích ploch. Trup je hermetizovaný. Ve své přední části je rozdělený na dvě paluby. Na horní palubě je umístěn zejména kokpit a prostory posádky. Spodní paluba slouží pro uložení nákladu. Manipulaci s nákladem usnadňuje příďová a záďová nakládací rampa. Vnitřní manipulační systém umožňuje nakládku bez potřeby dalšího pozemního vybavení. V konstrukci letounu jsou široce uplatněny kompozitní materiály, což proti hliníku snížilo hmotnost o více než šest tun. Nákladní prostor má délku 36,5 m, šířku 6,4 m a výšku 4,4 m, objem převyšuje 1000 m³, nosnost 120 tun.

Kokpit letounu An-124; Foto: Jevgenij Pašin / Wikimedia Commons

Zdroj: Wikipedia.org

Zpracoval Rudolf Hruboň