Předseda vlády Andrej Babiš; Foto: Martin Strachoň / Wikimedia Commons

Předseda vlády Andrej Babiš; Foto: Martin Strachoň / Wikimedia Commons

Domácí

ANO prosadilo zákon o skutečných majitelích firem. Navzdory ČSSD

Kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) v pondělí schválil novelu zákona proti praní špinavých peněz a související předpis o evidenci skutečných majitelů firem. ČSSD novelu nepodpořila, kritizuje ji opozice a překvapivě i organizace Transparency International (TI).

Posílení transparentnosti

Předloha řeší naplnění pravidel evropské směrnice o praní špinavých peněz nebo financování terorismu. Podle ministerstva spravedlnosti, které novelu na vládu předložilo, má změna pouze zanést požadavky Evropské unie do práva České republiky. Ministerstvo v předkládací zprávě uvedlo, že evidence majitelů má posílit transparentnost právnických osob a právních uspořádání a je jedním z nástrojů boje proti praní peněz a financování terorismu.

Ochránci transparentnosti zklamali

Organizace Transparency International, která se prezentuje jako bojovník za větší transparentnost ve společnosti, překvapivě zklamala, když se vyslovila proti návrhu. TI naskočila na záminku, kterou zdůvodnila svůj odpor opozice i vládní ČSSD, a to že má návrh prý pomoci premiéru Andreji Babišovi v jeho sporech s evropskými institucemi. Ve skutečnosti TI podporuje zachování netransparentního stavu, kdy má spousta firem v České republice nedohledatelné vlastníky, což je zneužíváno organizovaným zločinem k praní špinavých peněz a skrytého financování různých nelegálních aktivit.

Rudolf Hruboň