Ilustrační foto: David Schweikert / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: David Schweikert / Wikimedia Commons

Zahraniční

ANGLIČANÉ kvůli pandemii hladoví. Půl milionu lidí hrozí, že skončí na ulici

Čím dál více anglických rodin má kvůli koronavirové pandemie problém si udržet střechu nad hlavou. Většina radnic v zemi hlásí nárůst lidí bez domova a také četnější používání potravinových bank. Vyplývá to z průzkumu, o kterém informoval britský nedělník The Observer (viz ZDE).

Půl milionů Angličanů může skončit na ulici

Devět z deseti radnic v Anglii ohlásilo za poslední rok nárůst v používání potravinových bank. Dvě třetiny také evidovaly vyšší počet konfliktů v rodinách, které vyžadovaly zásah profesionálů. Podle průzkumu Sdružení místních radnic (DCN) musela velká část úřadů v posledních měsících pomáhat řešit spory mezi vlastníky a nájemci bytů. Tato informace vyvolala obavy, že zákaz vystěhování, který vláda během pandemie zavedla, neposkytuje sociálně slabým domácnostem úplnou ochranu. Za poslední rok 85 procent anglický radnic hlásí, že se na ně stále častěji obrací lidé bez domova s žádostí o dočasné ubytování. Devadesát tři procent radnic pak lidé častěji prosí také o pomoc s placením obecní daně.

Zákaz vystěhování musí pokračovat

Podle Observeru průzkum dokazuje, že tlak, který pandemie vytvořila na nejzranitelnější část společnosti, přímo doléhá na komunální úřady. Ty jsou v Anglii pod dlouhodobým tlakem a mnohé uvádí, že jsou na pokraji kolapsu. Nejnovější informace naznačují, že téměř půl milionu nájemců, kteří na nájem vykládají více než polovinu svého platu, budou ze svých domovů vyhozeni hned, jak zákaz vystěhování skončí. Komunální politici varují, že pokud se tomuto riziku nepředejde, tak se tito lidé přesunout na ulice už na konci května. Autoři průzkumu zjistili, že tři čtvrtiny radnic očekávají nárůst spaní na ulicích a téměř devadesát procent očekává přímo nárůst bezdomovectví.

Anglie je na špici očkování v Evropě

Anglie, respektive celé Spojené království, je přitom na špici žebříčku co do počtu naočkovaných a dá se tak očekávat, že lidé na „ostrovech” budou jedni z prvních v Evropě, kdo se dočká návratu do relativně normálního života. Je to z důvodu toho, že britský výrobce vakcín AstraZeneca upřednostňuje domácí trh před dodávkami do Evropy. Alespoň jednu dávku vakcíny proti COVIDu-19 dostala už polovina dospělých Britů (celkem 26,8 milionu obyvatel). Plně naočkovaných je méně, něco přes dva miliony, ale to je proto, že Británie podává druhou dávku až po 12 týdnech a nikoli třech, jak to původně doporučovali výrobci.

Zpracoval Rudolf Hruboň