Premiér Andrej Babiš trvá na tom, že církevní restituce byly předražené o 54 miliard korun. Ústavní soud, který se v úterý postavil proti zdanění finančních náhrad církvím, podle něj záležitost posuzoval jen z právní stránky. Předseda vlády má za to, že příjmy se mají danit.
Církevní restituce premiér označil za tunel
Církevní restituce premiér označil za tunel. „Bylo to schváleno v půl jedné v noci. Tehdejší předsedkyně sněmovny Němcová vyhlásila přestávku, potom ukončila přestávku. Bylo to schváleno o jeden hlas, velice nestandardně nějakým poslancem, který byl stíhán nevím za co,“ uvedl. Stát tak v důsledku nadhodnocení finančních náhrad podle Babiše přišel o 54 miliard korun. „Trvám na tom, že to bylo předraženo. Nemovitosti, pozemky, zemědělská půda i lesy. Nezpochybňuji, že tam byly nějaké staré křivdy. Restituce se měly řešit po revoluci, ne že to tak dlouho trvalo,“ konstatoval s tím, že Ústavní soud posuzoval věc jen z právní stránky.
Stát přišel na daních o 380 milionů ročně
Finanční náhrady za nevydaný majetek měly podle zákona schváleného Poslaneckou sněmovnou podléhat 19% zdanění od ledna 2020. Stát tak mohl podle KSČM získat zpět zhruba 380 milionů korun z přibližně dvou miliard korun, které církvím na náhradách majetku ročně vyplácí. Restituční zákon počítá s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávaly, mají církve během 30 let získat 59 miliard korun navyšovaných o inflaci. Celkem si tak mají církve přijít na více než 134 miliard korun. Náhrady jsou vypláceny od roku 2013, do konce loňského roku bylo vyplaceno přibližně 12 miliard korun.
Rudolf Hruboň