Bezpečnostní analytik Andor Šándor; Foto: Repro YouTube Český rozhlas

Bezpečnostní analytik Andor Šándor; Foto: Repro YouTube Český rozhlas

Zahraniční

ANDOR ŠÁNDOR: Turecko porušilo principy NATO

„Turecko teď jednoznačně porušilo Washingtonskou smlouvu v bodě č. 1 a podniklo invazi do nezávislého státu, byť rozbitého občanskou válkou. Porušilo tím všechny principy NATO a bohužel minimálně s tichým souhlasem USA,“ prohlásil v rozhovoru pro Český rozhlas bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby generál Andor Šándor (viz ZDE).

Spojené státy už alianci nepotřebují

„Spojené státy v poslední době jasně ukazují, že Severoatlantickou alianci příliš nepotřebují k řešení svých hlavních bezpečnostních problémů. Těmi jsou Čína, Írán a Severní Korea,“ konstatuje Andor Šándor. „Kdyby USA vnímaly Rusko jako vážnou vojenskou – nikoli bezpečnostní hrozbu, tak by mluvilo o Severoatlantické alianci mnohem vážněji,“ uvažuje dále generál v záloze. Ani jeden z důvodů vzniku aliance, jak je uvedl její první generální tajemník lord Ismay, tedy držet Ameriku v Evropě, Německo na kolenou a Sovětský svaz co nejdále, už podle Šándora neplatí.

Pokrytectví ve vztahu k Turecku

„Turecko teď jednoznačně porušilo Washingtonskou smlouvu v bodě č. 1 a podniklo invazi do nezávislého státu, byť rozbitého občanskou válkou. Porušilo tím všechny principy Severoatlantické aliance a bohužel minimálně s tichým souhlasem Spojených států.“ Apatie NATO pramení z neochoty použít jakékoli donucovací prostředky. V reakci na anexi Krymu uvalil Západ na Rusko sankce, Turecko za srovnatelný krok nebylo nijak potrestáno„Jako evropští členové NATO bychom dokázali hospodářskými sankcemi přinutit k uvažování o jeho politice. Ale to bychom také museli připustit, že sami budeme trpět. A to my nechceme,“ analyzuje Šándor pokrytecký přístup Evropy.

Lžeme si do kapsy

Na místě je podle něj i výtka Američanů vůči spojencům, že nikdo z členských států kromě USA nevydává 2 % HDP na zbrojení a svoji obranu. Evropští představitelé NATO se místo toho jen ujišťují, že je všechno v pořádku. Prohlášení šéfa Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga, že NATO je v nejlepší kondici, v jaké kdy bylo, považuje Andor Šándor za nebezpečnou neochotu podívat se pravdě do očí. „Měli bychom si dát pozor, abychom nakonec vlastním tvrzením neuvěřili natolik, že se nám dům, který nás má chránit, rozpadne, zatímco si libujeme, jak máme pevnou střechu a zajištěné vchody,“ varuje Šándor. „Na druhou stranu je potřeba vidět, že Trumpovo ‚zbrojte více‘ znamená v mnohém také ‚kupujte naše zbraně‘,“ dodává.

Rudolf Hruboň