Sjezd neonacistického hnutí "Patriot Ukrajiny", později Azovský prapor; Foto: MK / Wikimedia Commons

Sjezd neonacistického hnutí "Patriot Ukrajiny", později Azovský prapor; Foto: MK / Wikimedia Commons

Zahraniční

ANALÝZA: Západ podcenil ukrajinské ústrky vůči ruské menšině

Hlavní příčinou konfliktu na východě Ukrajiny je útlak ruské menšiny na Ukrajině. Z toho důvodu se lidé na východě země v roce 2014 vzbouřili proti Majdanu a vybojovali si nezávislost na Kyjevu. Západ to v kontextu vývoje na Ukrajině podcenil.

Nejpočetnější menšina

Rusové jsou na Ukrajině nejpočetnější národnostní menšinou, když tvoří přes 17% obyvatelstva. Největší zastoupení Rusů vykazuje oblast Luhanská (39 %), Doněcká (38 %) a Charkovská (26%) na východě země. Nejvíce Rusů žije na poloostrově Krym (58,5 %), který z toho důvodu Rusko v roce 2014 anektovalo. Rusové hráli významnou roli v celé historii Ukrajiny a ruština byla historicky druhý úřední jazyk po ukrajinštině. Většina obyvatel Ukrajiny bez ohledu na národnost se proto rusky bez problémů domluví.

Ústrky po Majdanu

Situace Rusů žijících na Ukrajině se začala zhoršovat po vzniku samostatné Ukrajiny v roce 1991. Ukrajinští nacionalisté se snažili prosadit hegemonii Ukrajinců ve společnosti na úkor jiných národnostních menšin, což nejvíce poškozovalo právě Rusy. Těmto snahám dlouho odolávalo většinou k Rusku přátelsky nakloněné vedení země. V roce 2014 byl nicméně zrušen zákon, který umožňoval používání jazyků menšin na úřadech v oblastech s více než 10% podílem menšiny, což vyvolalo protesty na jihovýchodě a na Krymu. Tento politický krok měl také značný vliv na pozdější oddělení Krymu a na občanskou válku na východě Ukrajiny.

Podcenění Západem

Západní země v čele se Spojenými státy vycítily po převratu v roce 2014 příležitost jak s pomocí zkorumpovaných politiků udělat z Ukrajiny další na Západu závislou zemi. Začaly na Ukrajinu posílat ohromné částky peněz, oficiálně jako půjčky a podporu, neoficiálně jako úplatky pro servilní prozápadní vládu, která na oplátku umožnila, aby se Ukrajina dostala do západního a protiruského vlivu. Obyčejným lidem na Ukrajině se z této “pomoci” dostaly jen pověstné drobky, když většina pomoci byla rozkradena. Zároveň západní politici zavírali oči nad protiruskou a neonacistickou politikou ukrajinských úřadů. Ruská menšina na východě země si to ale nenechala líbit a zde je možno najít příčiny vzniku samostatných a na Kyjevu nezávislých republik v oblasti Donbasu.

Rudolf Hruboň