Jan Lata, Josef Baxa, Lenka Bradáčová a Jiří Pospíšil; Foto: Přemysl Otakar / Wikimedia Commons

Jan Lata, Josef Baxa, Lenka Bradáčová a Jiří Pospíšil; Foto: Přemysl Otakar / Wikimedia Commons

Domácí

ANALÝZA: Soudce Baxa chce ovlivňovat orgány činné v trestním řízení a nezávislé soudy

Kontroverzní soudce Josef Baxa vystoupil dnes v diskuzním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Jeho odpovědi obsahovaly nepřímé pokusy o ovlivnění orgánů činných v trestním řízení a nezávislých soudů. Píše o tom např. server Novinky.cz (viz ZDE).

Apel na policii

Úvodem Baxa mezi řádky vyzval veřejně policii, aby se jím vyvolanou kauzou začala zabývat: „Jako ten, kdo přednesl nějaká fakta, očekávám, že někde budu podávat nějaké vysvětlení, ale to je věc policie“.

Nátlak na případný soud

Dále Baxa opět mezi řádky vyvíjel tlak na případný soud, který by se kauzou zabýval, když řekl: „Veřejnost by asi nebyla spokojená, kdyby soudy řekly – to je tvrzení proti tvrzení, nikdo tam nebyl, tak vydáme zprošťující rozsudek. To bychom asi byli předmětem oprávněné kritiky“.

Klišé na obranu

Baxa se také opět vyjádřil ke zpoždění, se kterým údajný prezidentův nátlak veřejně oznámil, když znova prohlásil, že prý chtěl ochránit soudce, kteří měli v kauzách teprve rozhodnout a nechtěl je ovlivnit informací, že se o případy zajímá okolí prezidenta. „Já jsem udělal to, co mi velelo svědomí, a to co jsme vnímali jako soudcovskou povinnost“, dodal Baxa pokrytecky.

-rh-