Pokud EU zastaví dodávky ruského plynu a ropy, Rusko to hospodářsky příliš nepocítí. Jeho přebytek zahraničního obchodu by totiž i v takovém případě zůstal letos zhruba stejný jako loni. Vyplývá to ze studie tří ekonomů z renomovaného washingtonského think-tanku Centrum pro výzkum hospodářské politiky (viz ZDE).
Plyn a ropa tvoří pouze 50% ruského vývozu
Ekonomové uvedli, že loni Rusko vykázalo historicky rekordní objem vývozu, čítající 490 miliard dolarů, upozornil analytik Lukáš Kovanda. Jenom polovinu z této částky ale představují příjmy z ropy a plynu a příslušných produktů. Potenciální uvalení embarga na ruskou ropu ze strany Evropské unie by se ještě při zahrnutí embarga uvaleného ze strany USA týkalo pouze zhruba 50 procent celkového ropného vývozu Ruska.
Ruský vývoz klesne pouze o čtvrtinu
Za daných předpokladů by celkový objem ruského vývozu klesl pouze o čtvrtinu. Vzhledem k tomu, že současně dochází vlivem západních sankcí k poklesu ruského dovozu takřka na polovinu, lze při daných předpokladech – tj. předpokladu embarga Západu na ruskou ropu a snížení dodávek plynu do EU o dvě třetiny – počítat s tím, že Rusko letos i tak vykáže přebytek zahraničního obchodu čítající zhruba 200 miliard dolarů. To přibližně odpovídá jeho loňské hodnotě.
Rusko těží z růstu cen ropy a plynu
Rusko totiž dále těží z toho, že z velké části kvůli válce na Ukrajině letos nastal další růst cen ropy, přičemž ceny plynu se rovněž drží stále poměrně vysoko. I při kompletním odpojení EU od ruského plynu – tedy ne pouze dvoutřetinového – by Rusko letos opět vykázalo vysoký přebytek zahraničního obchodu. Byl by sice nižší než ten loňský, který byl historicky rekordní, ale pořád by šlo o znatelný přebytek. Ruská federace bude dál spoléhat na vývozní model, který je těžké narušit zvenčí, uvedla trojice výzkumníků.
Zpracoval Rudolf Hruboň