Ukrajinská armáda; Foto: 
Graham Phillips / Wikimedia Commons

Ukrajinská armáda; Foto: Graham Phillips / Wikimedia Commons

Zahraniční

AMNESTY INTERNATIONAL: Ukrajinská armáda ohrožuje civilisty

Ukrajinská armáda ohrožuje civilisty tím, že při obraně před ruskou invazí zřizuje základny a umisťuje zbraně v obytných oblastech. S odvoláním na svá zjištění o tom informovala lidskoprávní organizace Amnesty International (AI) – viz ZDE.

Civilisté jako vojenské cíle

Podle ní ukrajinské síly jednají v rozporu s mezinárodním humanitárním právem, protože dělají z civilních cílů vojenské. Nevládní organizace uvedla, že od dubna do července strávili její pracovníci několik týdnů vyšetřováním ruských úderů v Charkově, Donbasu a Mykolajivu. Z vyšetřování vyplynulo, že ukrajinské síly v některých případech prováděly údery z obytných oblastí a že v uvedených regionech rozmísťovaly jednotky do civilních budov. „Většina obytných oblastí, kde se vojáci nacházeli, byla vzdálena několik kilometrů od frontových linií a existovaly reálné alternativy, které by neohrožovaly civilisty – například vojenské základny, hustě zalesněné oblasti nebo jiné stavby dále od obytných oblastí,“ uvedla AI s tím, že nenalezla důkazy o tom, že by ukrajinská armáda požádala civilisty o evakuaci z přilehlých budov nebo jim při ní pomáhala.

Porušování mezinárodního práva

„To, že se ukrajinská armáda brání, ji nezbavuje povinnosti dodržovat mezinárodní humanitární právo,“ uvedla v prohlášení ředitelka organizace Agnès Callamardová. „Ukrajinská vláda by měla neprodleně zajistit, aby rozmisťovala své síly mimo obydlené oblasti nebo evakuovala civilisty z oblastí, kde armáda působí,“ dodala. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba označil prohlášení AI za údajně „nespravedlivé“. „Amnesty International vytváří falešnou rovnováhu mezi zločincem a obětí,“ tvrdí Kuleba s tím, že organizace by se prý raději měla věnovat „šíření pravdy“ o dnešním Rusku. Nadnárodní nezisková organizace Amnesty International se věnuje monitorování porušování lidských práv ve světě.

Zpracoval Rudolf Hruboň