Ilustrační foto: pixabay.com

Ilustrační foto: pixabay.com

Magazín

CHOULOSTIVOST: Amerika se hroutí ze současných mrazů, pro Rusy je to běžné

Některé části Spojených států se potýkají v těchto dnech se silnými mrazy, když na některých místech klesají teploty až ke -40 stupňům Celsia. Infrastruktura země kolabuje a Američané jsou neschopní si s touto situací poradit.

Doprava a dodávky elektřiny kolabují

Přinejmenším 13 obětí už si vyžádaly extrémní mrazy, které zasáhly střed Ameriky. Podle meteorologů teploty zůstanou hluboko pod bodem mrazu. Na řadě míst se nadále potýkají s komplikacemi v dopravě či s problémy s dodávkami elektrické energie, informovala americká média.

Stav nouze

Ve státech Wisconsin, Michigan a Illinois dál platí stav nouze. V řadě okresů zůstaly i ve čtvrtek uzavřené školy. Americká pošta oznámila, že nebude vzhledem k tuhým mrazům doručovat zásilky v Iowě, Minnesotě a částech Wisconsinu. Mráz zasáhl i východní pobřeží USA. Na západě státu New York navíc napadlo až půl metru sněhu.

Pro Rusy běžná situace

V jiných částech světa, např. v Rusku, je to běžná situace. Rusové jsou již po staletí zvyklí na kruté zimy a jsou schopni s nimi žít., když např. na Sibiři v zimě klesají teploty až ke -60 stupňům Celsia. Třeskuté mrazy Rusům v historii i pomohly, když např. zastavily ty, kteří Rusko napadli a chtěli si ho podrobit, zatímco obyvatelé Ruska mohli nadále fungovat.

Rudolf Hruboň