Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Zahraniční

AMERIKA JE NA HRANĚ POVSTÁNÍ, ulice plní po zuby ozbrojené bojůvky

Ulice amerických měst začínají připomínat bitevní pole. Na demonstracích se čím dál častěji objevují příslušníci občanských domobran a polovojenských jednotek ozbrojení poloautomatickými puškami. Dva měsíce před prezidentskými volbami padají slova o občanské válce. Uvádí se to v článku na serveru iDNES.cz (viz ZDE).

Počáteční fáze povstání

Spojené státy jsou v situaci, kterou manuály CIA označují jako „počáteční fázi povstání“. Povstání definují jako „organizaci podvratných akcí a násilí s cílem získat či změnit politickou kontrolu nad určitým územím“. Počáteční fázi povstání je podle nich možno chápat jako budování podhoubí, organizační fázi vzpoury. Může to zahrnovat zárodečnou činnost ze strany různých skupin. Organizaci, výcvik, hromadění zdrojů a budování veřejné podpory. Stav, v němž jsou nyní ulice některých amerických měst.

Lidé se chtějí rvát

Amerika má za sebou bouřlivé léto. Smrt černocha George Floyda pod kolenem bělošského policisty zažehla masové protesty proti policejní brutalitě a systémovému rasismu. Na některých místech protesty přerostly v rabování, žhářství a potyčky s policií. Chaos v ulicích se stal živnou půdou pro pravicové i levicové extremisty. Američané se mydlí tyčemi a transparenty, v Portlandu létají Molotovovy koktejly. Demonstrace v posledních týdnech přitáhly různé paramilitární skupiny a domobrany připravené vyplnit bezpečnostní vakuum. Policie totiž často zůstává stranou.

Horký podzim

Lze namítnout, že střelné zbraně jsou nedílnou součástí americké společnosti. Zprávy o šílených střelcích řádících ve školách, kinech a obchodních domech jsou už rutinou. Současná vlna násilí je však jiná. Je to zlověstný plod politické a kulturní války cloumající Spojenými státy. Nejradikálnější projev rozdělení současné Ameriky na stoupence a odpůrce současného prezidenta i prohlubujících se příkopů mezi republikány a demokraty ve Washingtonu. Vyhrocení nálad podporují média i sociální sítě. Členové „vlasteneckých milic“ na nich označují stoupence levice jako parazity, ti zase o svých nepřátelích mluví jako o krysách.

Zpracoval Rudolf Hruboň