Dva američtí žoldáci zajatí ruskými silami na Ukrajině poskytli otevřený rozhovor zpravodajské televizi RT. Vyzvali vojenské veterány, jako jsou oni, aby si “dvakrát rozmysleli” účast v konfliktu na Ukrajině a aby “raději zůstali doma” (viz ZDE).
Ukrajinská realita jim otevřela oči
Dva veteráni – Alexander Drueke sloužil dvakrát v americké armádě v Iráku, zatímco Andy Huynh pracoval v logistice pro námořní pěchotu na Okinawě v Japonsku – byli zajati jen několik hodin poté, co byli minulý týden posláni na frontu poblíž Charkova. Z příkazu ukrajinské tajné policie SBU měla dvojice krýt ukrajinský ústup.
Drueke, který opustil americkou armádu v roce 2014, se zpočátku vydal na Ukrajinu bez jasného plánu. Řekl, že i když nedůvěřoval americkému zpravodajství, věřil, že boj Ukrajiny je vykreslován způsobem, který „by se líbil veteránům, jako je on“. Nyní, když ukrajinské střely dopadají na civilní cíle ve většinově rusky mluvícím městě Doněck, řekl RT, že si uvědomil, že „tento příběh má dvě strany a on nepoznal ani jednu z nich“.
Huynh řekl, že v dubnu odcestoval na Ukrajinu a kontaktoval polského kněze dohlížejícího na humanitární pomoc, ale brzy navázal kontakty v ukrajinské Mezinárodní legii. Poté, co vstoupil do legie, odešel krátce poté a jako důvod uvedl korupci a dezorganizaci v jejich řadách. “Velitelé byli velmi zkorumpovaní a vojáci byli velmi špatně připraveni a zásobeni,” řekl. Drueke také zahájil svou službu na Ukrajině v legii, kde řekl, že byl „nespokojen s typem lidí, kteří tam sloužili“.
“Když jsem sledoval propagandu ze Západu, říká se, jak je celá Ukrajina nádherná, a když jsem sem přišel, viděl jsem, jak to není pravda,” řekl Huynh RT. “Ukrajinci říkají, že jsou nejlepší, ale z toho, co jsem viděl, jsem viděl hodně korupce.” Drueke ukončil rozhovor s varováním: “Kolegové veteráni jako já, kteří uvažujete o příchodu sem. Opravdu dlouho a důkladně přemýšlejte o tom, proč to děláte a co se může stát, a jestli je to opravdu váš boj,” řekl.
Druekemu a Huynhovi hrozí jako žoldákům bojujícím v ukrajinské armádě odsouzení za terorismus a až tresty smrti, stejně jako to bylo v případě již odsouzených občanů Velké Británie a Maroka.
Zpracoval Rudolf Hruboň