Ilustrační foto: David C. Mercil / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: David C. Mercil / Wikimedia Commons

Zahraniční

AMERICKÝ SEN: Lidé bez peněz na lékařskou péči nedostanou v USA přistěhovalecké vízum

Americký prezident Donald Trump podepsal proklamaci bránicí ve vydávání přistěhovaleckých víz lidem, kteří nemají zdravotní pojištění ani peníze k uhrazení nákladů na lékařskou péči. Opatření vstoupí v platnost 3. listopadu. Uvádí se to na stránkách Bílého domu (viz ZDE).

Stoupající náklady na nepojištěné pacienty

Trump své rozhodnutí zdůvodňuje vzrůstajícími náklady na zdravotní péči o pacienty, kteří nejsou zdravotně pojištěni a ani nemají peníze na úhradu zdravotní péče. V posledních 10 letech nepokryté náklady poskytovatelů zdravotní péče v USA dosáhly takto výše 35 miliard dolarů ročně. Tyto náklady musí být uhrazeny z veřejných prostředků, resp. z prostředků amerických daňových poplatníků. Přijímání cizinců, kteří nemají prostředky na zdravotní péči, podle Trumpa dále zhoršuje tuto situaci. Trump učinil z omezení legální a ilegální imigrace klíčovou součást své politiky. Minulý měsíc Trumpova administrativa uvedla, že hodlá v příštím fiskálním roce přijmout maximálně 18 000 uprchlíků.

Obamacare situaci zlepšuje, Trump ji chce ale zrušit

“Obamacare” je federální zákon v USA z roku 2010, který byl přijat na základě iniciativy bývalého prezidenta Baracka Obamy a který reguluje přístup ke zdravotnímu pojištění. Jeho smyslem je zvýšit dostupnost zdravotního pojištění pro chudší vrstvy obyvatel. Plánovaný počet nově pojištěných se podařilo dosáhnout v roce 2014. Zákon způsobil výrazné snížení počtu osob bez zdravotního pojištění. Národní institut veřejného zdraví Spojených států (CDC) uvádí, že procento osob bez zdravotního pojištění kleslo z 16 % v roce 2010 na 8,9 % k červnu 2016. Donald Trump chce přesto “Obamacare” zrušit a od začátku svého úřadu vyvíjí v tomto směru iniciativu.

Rudolf Hruboň