Americká observatoř Arecibo na začátku listopadu 2020; Foto: University of Central Florida / Wikimedia Commons

Americká observatoř Arecibo na začátku listopadu 2020; Foto: University of Central Florida / Wikimedia Commons

Zahraniční

AMERICKÝ RADIOTELESKOP v Portoriku se zhroutil

Již dříve poškozený obří radioteleskop u portorického města Arecibo se v úterý rozpadl a zřítil. Plošina s anténami o váze 900 tun spadla z asi 120metrové výšky na hlavní odrazovou plochu ve tvaru talíře. Zařízení přitom přes půl století hrálo zásadní roli na poli vesmírného výzkumu.

Zanedbaná údržba

Americká Národní vědecká nadace (NSF), která observatoř oficiálně provozuje, se už během listopadu rozhodla po vyhodnocení situace vyřadit celý kolos z provozu. V srpnu se totiž přetrhlo pomocné kotvící lano, spadlo na disk o průměru 305 metrů a vytvořilo v něm 30 metrů dlouhou trhlinu. Poškodila se i plošina visící nad talířem. Začátkem listopadu se pak přetrhlo jedno z hlavních lan, která poutala plošinu k jednomu ze tří podpůrných sloupů.

Nenávratné zkáze radioteleskopu a zavření observatoře se sice snažili zabránit inženýři, kteří se pokoušeli plošinu stabilizovat. To se však uspokojivým způsobem nepodařilo. Přezkoumání technických parametrů zjistilo, že poškození observatoře Arecibo nelze stabilizovat bez rizika pro stavební dělníky a zaměstnance, uvedla americká vládní agentura NSF na webu.

Vybudován pro vojenské účely

Nepohyblivý aparát byl vybudován v letech 1959 až 1963 ve velké terénní proláklině. Jeho výstavbu financovalo americké ministerstvo obrany v rámci snah o rozvoj ochrany proti balistickým střelám. Později, když ztratil vojenský význam, se využíval ke zkoumání změn v atmosféře, sledování dráhy asteroidů blížících se k Zemi a nebo hledání informací o možné existenci mimozemských civilizací. V srpnu, kdy byl teleskop poprvé poškozen, jej využívalo asi 250 vědců. Jeho zkáza mnoho odborníků šokovala a badatelé z celého světa vyzývali americké představitele, aby se proti rozhodnutí NSF postavili.

Zpracoval Rudolf Hruboň