Podle nejnovějších informací ve světových médiích se situace s převratem ve Venezuele začíná vzdalovat původnímu americkému cíli výměny prezidenta Nicolase Madura za opozičního lídra Juana Guiadóa.
Rychlé řešení nelze očekávat
Podle britského deníku The Guardian “existují náznaky, že kampani dochází pára” a “rychlé řešení už nelze očekávat”. Deník píše, že předpokládaná masová dezerce vrchního velení armády, což je podle opozice podmínka pro Madurův odchod, se nekoná, a prezident zatím politickou bouři ustál. Zpravodajství agentury Bloomberg zase tvrdí, že “tvůrci americké politiky a ti kolem Guiadóa, stejně jako lídři Brazílie a Kolumbie, se dívají po sobě a obávají se selhání. Činitelé ze všech táborů v soukromých rozhovorech přiznávají, že předpokládali, že ti druzí měli připravenou propracovanější strategii. Sílí tak obavy z toho, jak se vše vyvine dál.”
Plánem byla konfrontace
Americký New York Times k tomu dodává: “V plánu bylo dovézt dodávky humanitární pomoci do Venezuely a vynutit konfrontaci s Madurem, který by pomoc odmítl. To by Madura ukázalo ve špatném světle, říkají opoziční lídři, a opozici by to umožnilo ukázat, že je připravena zavést systém pomoci v zemi, kde padající ekonomika nechala mnoho lidí o hladu a bez lékařské péče. Žádná dramatická konfrontace se ale nekonala.” Opozice podle listu NYT “vytvořila naléhavé očekávání, a není vůbec jasné, zda měli plán, jak je naplnit”.
Vyšetřování lidí spojených s opozicí
Venezuelská generální prokuratura mezitím začala vyšetřovat lidi, které opozice dosadila na čelo státního ropného koncernu PDVSA , a pro začátek jim zakázala opouštět zemi. Trumpův bezpečnostní poradce Bolton mezitím varuje svět, aby nenakupovali venezuelskou ropu: “Národy a firmy, které podporují Madurovo rozkrádání venezuelských zdrojů, nebudou zapomenuty”, vyhrožuje Bolton.
Rudolf Hruboň