Běloruský prezident Alexander Lukašenko; Foto: Serge Serebro, Vitebsk Popular News / Wikimedia Commons

Běloruský prezident Alexander Lukašenko; Foto: Serge Serebro, Vitebsk Popular News / Wikimedia Commons

Zahraniční

AMERICKÉ TAJNÉ SLUŽBY stály za přípravou převratu v Bělorusku

Vyšetřovatelé získali nezvratné důkazy o podílu amerických státních struktur na přípravách převratu v Bělorusku, prohlásil ve středu ministr obrany této země Viktor Chrenin.

Plánovali likvidaci Lukašenka

„V průběhu společné operace běloruských a ruských speciálních služeb bylo zabráněno přípravám vzpoury s fyzickou likvidací hlavy běloruského státu a jeho rodinných příslušníků. Přičemž vyšetřování získalo nezvratné důkazy podílu amerických státních struktur,“ prohlásil Chrenin ve svém projevu na plenárním zasedání na téma Strategická stabilita: transformace a perspektivy v rámci 9. moskevské konference o mezinárodní bezpečnosti. Prezident Běloruska Alexander Lukašenko 17. dubna oznámil zadržení skupiny osob, které připravovaly atentát na něho a na jeho děti. Podle prezidentovy zprávy se na tom podílely tajné služby USA. Ve složení skupiny byli jak občané Běloruska, tak i cizinci, kteří podle informací běloruské KGB chtěli kromě fyzické likvidace Lukašenka zorganizovat také ozbrojenou vzpouru s cílem uchvácení moci násilnou cestou.

Čína podpořila Bělorusko

Čína je proti zasahování vnějších sil do vnitřních záležitostí Běloruska, prohlásil v úterý oficiální mluvčí Ministerstva zahraničí ČLR Čao Li-ťien, když komentoval nové sankce proti Minsku. „Čínská strana vystupuje důsledně proti použití nebo hrozby použití jednostranných sankcí v mezinárodních vztazích. Jsme proti zasahování vnějších sil do vnitřních záležitostí Běloruska. Respektujeme cestu rozvoje, kterou si zvolilo Bělorusko. Čínská strana je přesvědčena, že běloruský národ si dokáže zachovat politickou stabilitu vlastními silami. Doufáme, že mezinárodní společenství v tom sehraje konstruktivní roli“, prohlásil na briefingu Čao Li-ťien. Evropská unie schválila rozšíření sankčního seznamu proti Bělorusku a zařadila na něj dalších 86 aktérů: 78 fyzických osob a 8 organizací. Šéf diplomacie EU Josep Borrell nevyloučil přípravu dalšího balíku sankcí.

Zpracoval Rudolf Hruboň