Americký strategický bombardér B-52; Foto: Wikimedia Commons

Americký strategický bombardér B-52; Foto: Wikimedia Commons

Zahraniční

Americké strategické bombardéry míří do Evropy. Mohou nést JADERNÉ ZBRANĚ

Spojené státy poslaly do Velké Británie legendární strategické bombardéry B-52. V Evropě by se měly údajně zúčastnit pouze cvičení. Informovalo o tom tiskové oddělení amerického velitelství vzdušných sil v Evropě a Africe (viz ZDE).

Mají se zúčastnit cvičení, ale není jisté, že se vrátí do USA

První dva bombardéry dorazily na základnu britského královského letectva Fairford ve čtvrtek. Dalších šest má dorazit o víkendu. Bombardéry se zúčastní cvičení s “partnerskými” silami, jehož cílem má být “zlepšení interoperabilitu vojsk a posílení strategických vztahů”. Není však jasné, zda se zúčastní i vojenského cvičení Severoatlantické aliance a Gruzie, které mělo začít v pondělí. Zatím rovněž není jasné, jak dlouho bombardéry v Británii zůstanou.

Imitace bombardování základny ruské baltské flotily

V pátek ruská média informovala o tom, že jeden z bombardérů, který je schopen nést jaderné zbraně, se přiblížil k ruské Kaliningradské oblasti, kde provedl imitaci bombardování základny ruské baltské flotily. Informoval o tom letecký nadšenec Peter Harley na svém Twitterovém účtu:

B-52 jsou ve výzbroji již 67 let

Letouny B-52 poprvé vzlétly v dubnu 1952 a byly nasazeny prakticky ve všech konfliktech, kterých se účastnily Spojené státy, počínaje válkou ve Vietnamu. Od té doby byly několikrát modernizovány. Jsou schopny letět v nízké výšce, byl jim prodloužen dolet a mohou odpalovat hypersonické střely.

Rudolf Hruboň