Aegis Ashore komplex pro odpalování raket v Rumunsku; Foto: US Naval Forces / Wikimedia Commons

Aegis Ashore komplex pro odpalování raket v Rumunsku; Foto: US Naval Forces / Wikimedia Commons

Zahraniční

ODHALENÍ: Americké obranné systémy Aegis Ashore v Evropě lze rychle změnit na útočné

Systémy protiraketové obrany nasazené v Rumunsku a Polsku umožňují snadnou konverzi na útočné systémy vůči Rusku, jak se uvádí v analýze Johna Gradyho, odborníka Institutu amerického námořnictva USNI (viz ZDE). USNI tuto informaci potvrdil Abraham Denmark, který je v současné době ředitelem asijských záležitostí ve Wilsonově vědeckém středisku a předtím pracoval v Pentagonu.

Možnost rychlého útoku na Rusko

Podle Denmarka je konverze zařízení Aegis Ashore v Rumunsku a Polsku z obranné pozice proti íránským balistickým střelám na útok proti Rusku “velmi lehká”, a to vzhledem k přítomnosti námořních a leteckých raket NATO v Evropě může zkomplikovat ruské obranné plány proti útoku z evropského směru. Denmark přiznává, že taková konverze porušuje Smlouvu o odstranění střel středního a malého doletu (INF), z jejíhož porušování naopak nyní obviňuje Západ Rusko. Je to jedno z prvních odborných přiznání z americké strany. Rusko již delší dobu na tuto skutečnost a tedy na hrozbu pro národní bezpečnost Ruska upozorňuje.

Co je Aegis Ashore

Aegis je americký integrovaný systém protivzdušné obrany, vyvinutý v době studené války, pro zajištění obrany amerických úderných svazů (a zejména letadlových lodí) před hromadným útokem sovětských nadzvukových protilodních střel. V roce 2016 byl zahájen provoz prvního pozemního systému Aegis Ashore Missile Defense System vybudovaného v Deveselu v Rumunsku, údajně jako součást protiraketové obrany proti Íránu.

Zdroj: Wikipedia.org

Rudolf Hruboň