Minulý týden oznámily venezuelské úřady, že americké letadlo najaté CIA bylo přistiženo při pašování zbraní do Venezuely pod rouškou dodávky “humanitární pomoci”. Informovala o tom americká zpravodajská agentura McClatchy DC Bureau (viz ZDE).
Letecká společnost napojená na CIA
Letadlo vozilo do země pravidelně v uzavřeném boxu zbraně a munici a venezuelské úřady kvůli tomu Američany obviňují z ilegálních dodávek a vyzbrojování opozičních skupin ve snaze svrhnout současnou vládu prezidenta Nicoláse Madura.
#5Feb | #EsNoticia Incautado armamento bélico procedente de EEUU en aeropuerto internacional de Valencia ?? Aquí los detalles https://t.co/PWyD5axrUh pic.twitter.com/sipf2Xfiv1
— MPPRIJP (@MIJPVenezuela) February 5, 2019
Letadlo, které provozuje společnost 21 Air, začalo denně létat do Venezuely v lednu, a to z Kolumbie. Tím ale odhalení nekončí. Dva z vysoce postavených manažerů aerolinií 21 Air, Adolpho Moreno a Michael Steinke, mají buď nepřímé, nebo přímé vazby na firmu Gemini Air Cargo, tedy společnost, kterou v roce 2006 ve své zprávě zmínila organizace Amnesty International jako jednu z charterových společností, které pracují pro americkou zpravodajskou službu CIA.
Pravidelné dodávky
Podle Venezuelanů vzlétlo například letadlo se zbraněmi pro opozici 3. února z Miami. Stejných letů ale uskutečnil od 11. ledna Boeing 767 desítky. Takto letoun doslova pendloval. Letadlo bylo objeveno ale až v úterý 5. února, dva dny poté, co let nakrátko přistál na mezinárodním letišti ve třetím největším venezuelském městě Valencia ve státě Carabobo, v podstatě náhodou při rutinní inspekci.
✔19 fusiles
✔118 cargadores de fusil
✔4 porta fusil
✔3 miras para fusil
✔90 antenas de radio
✔6 teléfonos fueron hallados en el patio de almacenamiento del aeropuerto de Valencia los cuales ingresaron al país el #3Feb en el Air Bus N881YV procedente de Miami,EEUU #5Feb pic.twitter.com/5wnBFnxaFt— GD Endes Palencia Ortiz (@PalenciaEndes) February 5, 2019
Generál národní gardy Endes Palencia Ortiz, který má na starosti bezpečnost a který je náměstkem ministra pro občanskou bezpečnost, prohlásil, že úřady objevily 19 útočných zbraní, 118 výměnných zásobníků, 90 vojenských radiových antén a další položky. Materiál směřoval podle Ortize „ke zločineckým skupinám na teroristické akce v zemi, financované fašistickou extrémní pravicí a vládou Spojených států“.
Podobnost s aférou Írán-Contras
Kritici tento případ srovnávají s nechvalně proslulou kauzou Írán-Contras z roku 1986, kdy Reaganova administrativa prodávala ilegálně zbraně Íránu, který válčil proti Iráku v irácko-íránské válce, a z výtěžku financovala protivládní povstalce Contras v Nikaragui. Tento případ je nejznámější, ale jde v podstatě o stále stejný způsob amerického vměšování se do vnitřních záležitostí nezávislých států, které se nechtějí podvolit americkému nátlaku.
Rudolf Hruboň