Letadlo americké společnosti 21-air na letišti ve Venezuele; Foto: 21cargo.us

Letadlo americké společnosti 21-air na letišti ve Venezuele; Foto: 21cargo.us

Zahraniční

DIVERZE: Americké letadlo, které létá pro CIA, bylo přistiženo při pašování zbraní do Venezuely

Minulý týden oznámily venezuelské úřady, že americké letadlo najaté CIA bylo přistiženo při pašování zbraní do Venezuely pod rouškou dodávky “humanitární pomoci”. Informovala o tom americká zpravodajská agentura McClatchy DC Bureau (viz ZDE).

Letecká společnost napojená na CIA

Letadlo vozilo do země pravidelně v uzavřeném boxu zbraně a munici a venezuelské úřady kvůli tomu Američany obviňují z ilegálních dodávek a vyzbrojování opozičních skupin ve snaze svrhnout současnou vládu prezidenta Nicoláse Madura.

Letadlo, které provozuje společnost 21 Air, začalo denně létat do Venezuely v lednu, a to z Kolumbie. Tím ale odhalení nekončí. Dva z vysoce postavených manažerů aerolinií 21 Air, Adolpho Moreno a Michael Steinke, mají buď nepřímé, nebo přímé vazby na firmu Gemini Air Cargo, tedy společnost, kterou v roce 2006 ve své zprávě zmínila organizace Amnesty International jako jednu z charterových společností, které pracují pro americkou zpravodajskou službu CIA.

Pravidelné dodávky

Podle Venezuelanů vzlétlo například letadlo se zbraněmi pro opozici 3. února z Miami. Stejných letů ale uskutečnil od 11. ledna Boeing 767 desítky. Takto letoun doslova pendloval. Letadlo bylo objeveno ale až v úterý 5. února, dva dny poté, co let nakrátko přistál na mezinárodním letišti ve třetím největším venezuelském městě Valencia ve státě Carabobo, v podstatě náhodou při rutinní inspekci.

Generál národní gardy Endes Palencia Ortiz, který má na starosti bezpečnost a který je náměstkem ministra pro občanskou bezpečnost, prohlásil, že úřady objevily 19 útočných zbraní, 118 výměnných zásobníků, 90 vojenských radiových antén a další položky. Materiál směřoval podle Ortize „ke zločineckým skupinám na teroristické akce v zemi, financované fašistickou extrémní pravicí a vládou Spojených států“.

Podobnost s aférou Írán-Contras 

Kritici tento případ srovnávají s nechvalně proslulou kauzou Írán-Contras z roku 1986, kdy Reaganova administrativa prodávala ilegálně zbraně Íránu, který válčil proti Iráku v irácko-íránské válce, a z výtěžku financovala protivládní povstalce Contras v Nikaragui. Tento případ je nejznámější, ale jde v podstatě o stále stejný způsob amerického vměšování se do vnitřních záležitostí nezávislých států, které se nechtějí podvolit americkému nátlaku.

Rudolf Hruboň