Vakcína proti nemoci COVID-19 od americké firmy Pfizer se musí přepravovat a skladovat při teplotách minus 70 stupňů Celsia nebo méně. To výrazně komplikuje globální distribuci i přechovávání vakcíny. Například Česká republika má zájem o dva miliony kusů.
Komplikace pro masovou distribuci
Původní plán americké firmy, členských států EU a dalších zemí světa rozšířit vakcínu od Pfizeru v první vlně pro většinu zdravotníků a zástupců rizikových skupin se tak výrazně zkomplikoval. Nejprve vakcíny projdou drahým a náročným procesem hlubokého zmražení a poté je teprve budou moci chladírenské vozy rozvážet do konkrétních očkovacích center. Až se rozmrazí z minus 70 stupňů Celsia, lékaři je budou muset podávat pacientům nejpozději do pěti dnů, jinak se zkazí. Aby byla vakcína účinná, musí se očkování opakovat ještě jednou o měsíc později.
Vakcína nese jen genetickou informaci
Současné vakcína od firmy Pfizer funguje na rozdíl od proteinové na bázi nukleové kyseliny mRNA. To znamená, že nepoužívá živé vzorky koronaviru, nýbrž pouze jeho genetickou informaci. V praxi tak vakcína s technologií mRNA tělu dodá pouze podnět, aby si samo vytvořilo proteiny k tvorbě protilátek. „Pokud bude k dispozici proteinová vakcína se stejnou účinností a stále bude přetrvávat nutnost proočkovat miliardy lidí, sáhl bych po té proteinové,“ upozorňuje Ding Sheng, šéf Světového výzkumného institutu léčiv. Proteinové vakcíny mají tu výhodu, že přepravu v hlubokém mrazu nevyžadují.
Zdroje: CNN Prima News, E15
Zpracoval Rudolf Hruboň