Americký stíhací letoun Lockheed Martin F-35 Lightning II; Foto: US Air Force / Wikimedia Commons

Americký stíhací letoun Lockheed Martin F-35 Lightning II; Foto: US Air Force / Wikimedia Commons

Zahraniční

AMERICKÁ STÍHAČKA F-35 se postřelila výstřelem ze svého vlastního kanonu

Stíhačka páté generace F-35 byla poškozena poté, co explodoval náboj vystřelený z kanonu stoje. Výsledkem bylo poškození spodní části trupu letounu. Pilotovi se podařilo úspěšně vrátit s poškozeným strojem na základnu. Uvedl to ve svém článku specializovaný vojenský portál Military.com (viz ZDE).

Nejvyšší stupeň mimořádné situace

K explozi kulky vystřelené z letounu došlo 12. března u stroje ze základny Air Station Yuma v Arizoně. Podle informací portálu Military.com se po explozi kulky vystřelené z kanonu, který byl připojen externě k trupu letounu, podařilo pilotovi úspěšně vrátit na základnu. Událost byla následně vyhodnocena odpovědnými orgány jako nešťastná náhoda třídy A. Jedná se o nejvyšší stupeň mimořádné situace ve škále ozbrojených sil USA. Ta se dané události přisuzuje, pokud její následky vytvoří škody vyšší než 2,5 milionu dolarů, ztrátu samotného letounu či smrt jednoho či několika lidí. Další podmínkou pro takové posouzení události je, že po ní se někdo stal invalidou.

F-35 jako černá díra na peníze

Předseda vojenského výboru Kongresu USA Adam Smith v rozhovoru pro americká média před několika týdny označil stíhačku páté generace F-35 za „černou díru“ na peníze. Tento letoun je příliš drahý vojenský přístroj, který má nejasné bojové možnosti a vyzval ke snížení rozpočtu na jeho provoz. Já chci zastavit házet peníze do této černé díry, řekl Smith. Svá slova vysvětlil tím, že F-35 „ne moc dobře funguje“, ale jeho obsluha je až příliš drahá. Podle názoru Smitha se americká armáda dostala do dlouhodobé závislosti na tomto letadlu. Magazín Forbes již dříve přišel s informací, že americká armáda se už smířila s neúspěchem programu stíhaček F-35.

Zpracoval Rudolf Hruboň