Na vakcíně proti COVIDu-19 mohou společnosti Pfizer a BioNTech vydělat až 13 miliard dolarů (přes 290 miliard korun). Cena vakcíny, kterou tyto dvě firmy společně vyvíjejí, bude téměř sedmkrát vyšší než v případě jiných vakcín, uvedl britský list Daily Mail (viz ZDE).
EU chce nakoupit vakcíny od Pfizeru
Člověku, který vakcinaci podstoupí, bude v obou případech třeba vpíchnout dvě dávky. Jedna dávka od Pfizeru vyjde na 15 dolarů (asi 336 korun). Britská firma AstraZeneca ji přitom Evropské unii nabízí za 2,23 dolarů (50 korun). Ruské a čínské vakcíny jsou ještě mnohem levnější. EU přitom ve středu oznámila, že zajistila 300 milionů dávek vakcíny právě od Pfizeru. Rozdíl mezi oběma cenami tvoří zejména fakt, že zatímco se AstraZeneca a Oxfordská univerzita dohodly, že z vývoje vakcíny, který byl významně dotován z veřejných prostředků, nebudou mít žádný profit, Pfizer s BioNTechem zvolily jinou cestu.
Pfizer pojal vývoj vakcíny jako investici
Pfizer odmítl peníze od vlády USA, které by jej omezovaly při stanovení ceny vakcín, a vložil do výzkumu vlastní dvě miliardy dolarů (44,8 miliardy korun). BioNTech sice využil evropské veřejné peníze (375 milionů eur od německé vlády a půjčku 100 milionů eur od investiční banky Unie), to je však jen zlomek investic Pfizeru. Jen USA si u Pfizeru objednaly 200 milionů dávek. Mimo to si zajistily možnost nakoupit dalších 500 milionů dávek. Evropská unie se v úterý dohodla, že od Pfizeru nakoupí 300 milionů dávek a Británie aspoň 40 milionů. Pfizer tento týden přišel s analýzou, podle které je jeho vakcína účinná údajně až z 90 procent.
Zpracoval Rudolf Hruboň